İşviçreli saatçi Türkiye atağında

Hürriyet Haber
13 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 1997 - 00:01

İsviçre'nin dünyaca ünlü saat üreticilerinden Raymond Weil, son ürünü W-1 modeli ile Türkiye atağına kalktı. Gençlere yönelik tasarımıyla bu yılın başında piyasaya sürülen W-1 modeli, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinden sonra Türk piyasasında yer edinmeyi hedefliyor. Bu modelin, en büyük özelliği 5 yıl garantili olması.

İsviçre-Fransa sınırındaki 4 ayrı fabrikasında üretilen Raymond Weil W-1 modelinin Türkiye'de 25 ayrı bayideki fiyatı, kalite özelliklerine göre, 350 ila 750 İsviçre Frangı (42 milyon ila 90 milyon lira) arasında değişiyor.

Yüzlerce iddialı markanın üretildiği İsviçre'de, 4'üncü sırada bulunan Raymond Weil'ın Türkiye temsilcisi Güneş Hüner, kalite konusunda iddialı olduklarını, 5 yıl garanti verdiklerini belirterek açıklıyor. Hüner, dünya üzerinde hiç bir saat markasının 5 yıl gibi uzun bir süre garanti verme cesaretini göstermediğine de dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü markalar bir saat modeninin tasarımı için milyonlarca İsviçre Frangı harcama yapıyor. Markalar arasında da büyük bir rekabet savaşı yaşanıyor. Bu nedenle ünlü markalar, fabrikalarının kapılarını basına sıkı sıkıya kapatıyor. Kapılarını ilk kez Türk basınına açmayı kabul eden Raymond Weil, 70 ayrı ülkede ortalama 600 bin adet satıyor. Raymond Weil, İsviçre'nin diğer markaları gibi, Cenevre ve Neuchatel kentleri ile Fransa sınırı arasındaki üçgen bölge içinde 4 fabrikada el emeği ve göz nuruyla üretiliyor. Bu küçük bölge ‘‘bağımsız saat cumhuriyeti’’ diye de adlandırılıyor. Binlerce dolara satılan altın kaplama Rolex saatlerinden evlerdeki atölyelerde üretilen saatlere varıncaya kadar yüzlerce firma, dağların arasındaki fabrikalardan zamana hükmediyor. Raymond Weil'ın Genel Müdürü Olivier Bernhaeim, bir saati oluşturan yaklaşık 250 parçadan her birinin bir çok kez kalite kontrolünden geçtiğini ve en küçük hatanın dahi gözardı edilmediğini belirtiyor. Tabii her parçanın yedekleri de stoklanıyor. İsviçre saatlerinin kaliteli ve ünlü olmasının nedeni de, her minik parçaya gösterilen itinadan ve el emeğinden kaynaklanıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı