Gündem Haberleri

  İsviçre'de zorunlu askerlik referandumda oylanacak

  AA
  21.09.2013 - 14:46 | Son Güncelleme:

  İsviçre'de zorunlu askerlik yarın yapılacak referandumda oylanacak.

  Yaklaşık 155 bin kişilik orduya sahip olan İsviçre'de askerliğe harcanan pay, ülke bütçesinin yüzde 6'sını oluşturuyor.

  Son iki yüzyılda hiçbir savaşa girmemiş olsa da bu kadar büyük ve masraflı bir orduya sahip olunması, ülkede zorunlu askerliğin sorgulanmasına neden oluyor.

  Son kamuoyu yoklamalarına göre, yarın sandık başına gidecek olan halkın yüzde 31'i zorunlu askerliğe karşı. Askerliğe karşı olan grubu daha çok sol partiler ve sivil toplum örgütleri oluşturuyor.

  İsviçre Konfederasyonu Başkanı ve muhafazakar eğilimli İsviçre Halk Partisi'nin önde gelen isimlerinden Ueli Maurer ise askerlik hizmeti kaldırılırsa dışarıdan gelebilecek olası bir saldırı karşısında ülkenin savunmasız kalacağı görüşünü savunuyor.

  Ülkede daha önce zorunlu askerlik konusu iki kez referanduma götürülmüştü. İsviçre'de 1989'da yapılan referandumda zorunlu askerliğin kaldırılmasına yüzde 36, 2001 yılındakinde ise yüzde 21 destek verilmişti.

  İsviçre'de askerlik hizmeti 18 ile 34 yaş arasında tamamlanıyor. Askerliğe alınan vatandaşlar ilk olarak 18-21 hafta temel eğitimden geçiyorlar. Daha sonra ise 19 günlük yenileme kurslarına tabi tutuluyorlar. 1992 yılından itibaren de vicdani retçiler, kamu hizmetlerinde çalışarak askerlik görevlerini yerine getirebiliyorlar.

  Diğer taraftan, yaklaşık 8 milyon nüfusu olan ülkede, 1961 yılında 800 bin olan asker sayısı yıllar içerisinde 155 bine düşürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı