Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsviçre nükleerden çıkışa ‘Evet’ dedi

  Deutsche Welle Türkçe
  22.05.2017 - 10:22 | Son Güncelleme: 22.05.2017 - 10:23

  İsviçre’de yapılan referandumda halkın yüzde 58.2’si nükleer enerjiden çıkışa ve yenilenebilir enerjilerin desteklenmesine ‘Evet’ dedi.

  İsviçre nükleerden çıkışa ‘Evet’ dedi

  İSVİÇRE’de halkın yüzde 58.2’si ülkenin nükleer enerjiden çıkılmasına ve yenilenebilir enerjilerin daha güçlü bir biçimde desteklenmesine ‘Evet’ dedi. İsviçre Radyo Televizyonu SRF’nin haberine göre oyların tamamı sayıldı.

  İsviçre’de kabul edilen yasa, yeni nükleer santrallerin inşa edilmesini yasaklıyor, otomobillerden salınan karbondioksit gazlar için daha düşük değerler öngörüyor ve yenilenebilir enerjiler için ayrılan teşvik yardımlarını yükseltiyor.
  İsviçre’de mevcut 5 nükleer santral, denetim makamları tarafından güvenli olarak sınıflandırıldıkları sürece çalışır halde kalacak. Referandumda kabul edilen yasa, 2018 yılında yürürlüğe girecek.

  KAPATILMALARI 15 YILI BULABİLİR
  Alman haber ajansı dpa’ya konuşan St. Gallen Üniversitesi Yenilenebilir Enerjiler Yönetimi Profesörü Rolf Wüstenhagen tüm nükleer santrallerin kapatılmasının 15 yıl sürebileceğini söyledi. İsviçre’de 2029 yılına kadar tüm santrallerin kapatılması kasım ayında referanduma sunulmuş ancak bu öneri halk tarafından kabul görmemişti. İsviçre’de enerjinin yüzde 60’ı ağırlıklı olarak su ve rüzgar olmak üzere sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyor.

  İsviçre nükleerden çıkışa ‘Evet’ dedi

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı