Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İsviçre FIFA soruşturması kapsamında Rafael Esquivel'i ABD'ye iade ediyor

İsviçre, FIFA'nın devam eden eden rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında eski Venezuela Futbol Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel'in ABD'ye iadesini onayladı.

AA
SON GÜNCELLEME

İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nda kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 7 üst düzey FIFA yetkilisi arasında yer alan Esquivel'in, yargılanması amacıyla ABD'ye iadesine onay verildiği belirtildi.

Açıklamada, Copa America turnuvasının pazarlama haklarında milyon dolarlarca rüşvet aldığı iddiasıyla suçlanan Esquivel'in şimdiye kadar Zürih'te gözaltında tutulduğu, yargılanması amacıyla ABD mahkemesinden geçen 1 Temmuz'da yapılan iade isteğinin onaylandığı ifade edildi.

İsviçre FIFA soruşturması kapsamında Rafael Esquiveli ABDye iade ediyor
Esquivel'in, İsveç yargısına 30 gün içinde başvurarak alınan karara itiraz etme hakkı bulunuyor

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nda "kara para aklandığı" gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı.

İsviçre FIFA soruşturması kapsamında Rafael Esquiveli ABDye iade ediyor

ABD ADALET BAKANI: SORUŞTURMA FIFA'NIN ÖTESİNDE

İSVİÇRE EUGENIO FIGUEREDO'YU ABD'YE İADE EDECEK

FIFA GENEL SEKRETERİ VALCKE'NİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. ABD'deki davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor. Soruşturma kapsamında eski FIFA Başkan Yardımcısı Eugenio Figueredo da geçen hafta ABD'ye iade edilmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler