Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsviçre’den ’Soykırım yalan’ diyen 2 İP’liye daha gözaltı

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2007 - 00:30

  İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" demesi üzerine yargılanmasını ve İsviçre’ye gelmesi için vize verilmemesini protesto etmek isteyen bir grup Türk, İsviçre’nin Winterthur Kenti’nde Zentrum Töss Otel Wintherthur’da bir araya geldi.

  Gurbetçilerin toplandığı otelde Perinçek’in yerine konuşma yapan İP Avrupa Temsilcisi Ali Mercan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bern Başkanı Ethem Kayalı, "Perinçek’i destekliyoruz, onun söyleyeceklerini biz de söylüyoruz. Ermeni soykırımı emperyalist uluslararası bir yalandır. Bu yalan Türkiye’ye Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olarak dayatılmaktadır. Bizim Ermenilerle hiçbir sorunumuz yoktur, olmamıştır" dediler. Bunun üzerine Mercan ve Kayalı, konuşmaları suç teşkil ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

  Bu sırada diğer katılımcılar, aynı ifadelerin yazılı olduğu afişler açarak, gözaltıları protesto etti. Bunun üzerine polis, otelden çıkışına izin vermediği gruptakilerin kimliklerini topladı. Mercan ve Kayalı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İşçi Partisi Genel Sekreteri Nusret Senem, İsviçre’de devlet terörü uygulandığını savunarak, "Olayı Dışişleri Bakanlığı’na ilettik ve gerekli girişimlerde bulunulmasını istedik. İsviçre’nin yurttaşlarımıza uyguladığı terörü şiddetle protesto ediyoruz" dedi. Perinçek, Ermeni soykırımını inkar ettiği gerekçesiyle İsviçre’de para ve tecilli hapis cezası almıştı.

  Hepimiz Perinçek’iz

  Konferans öncesinde bir grup gösterici, üzerinde "Hepimiz Doğu Perinçek’iz, Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" diye pankart açtı, İsviçre’yi protesto etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı