Gündem Haberleri

  İsviçre davasına Dink’le çıkacak

  Zeynel LÜLE
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre’deki bir konferansta “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için İsviçre mahkemelerince “ırkçı ayrımcılık”tan tazminat ödemeye mahkûm edilen Doğu Perinçek’in imdadına, hayattayken Türklüğü aşağıladığı gerekçesiyle tepki gösterdiği Hrant Dink yetişti. Perinçek’in AİHM’ye taşıdığı davada Dink’in Türkiye’ye karşı açtığı dava ‘örnek’ gösterildi.

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e hayattayken Türklüğü aşağıladığı gerekçesiyle büyük tepki gösteren Doğu Perinçek’in imdadına, Hrant Dink yetişecek. Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) İsviçre’ye karşı açtığı davada, ölmeden önce büyük tepki gösterdiği Hrant Dink’in aynı kurumda Türk Hükümeti’ne karşı kazandığı dava “içtihat” olarak gösterildi. Karar bu haliyle onaylanırsa, mahkeme birkaç ay içinde Perinçek lehine hükmü açıklayacak. Halen Ergenekon Davası tutuklularından olan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 2005 yılında İsviçre’nin Winterthur kentinde düzenlenen bir konferans sırasında, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için, İsviçre mahkemelerince “ırkçı ayrımcılık” yaptığı gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. İsviçre mahkemelerinin gerekçeli kararında, “Ermeni soykırımı” iddiaları için “tarihi olgu” tanımı yapılmıştı. Lozan Mahkemesi Perinçek’i 90 gün hapis cezası karşılığında, her günü 100 İsviçre Frangı olmak üzere 9 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırmış ve bu cezayı iki yıl tecil etmişti. Mahkeme, ayrıca 3 bin frank para cezası verdiği Perinçek’in, sembolik olarak bu ülkedeki Ermeni cemaatine 1000 frank, davayı açan Ermeni cemaati lideri Sarkis Şahinyan’a da 10 bin frank ödemesini öngörmüştü. İsviçre Federal Mahkemesi’nin de Lozan Mahkemesi’nin kararını onaylaması üzerine Perinçek davayı 2008 yılında AİHM’e taşımıştı. Davayı esastan inceleyen AİHM, karar aşamasına geldi. Dava sonucuyla ilgili hazırlanan dosyaya, daha önce AİHM’de Türkiye’ye karşı benzer bir davayı kazanan Hrant Dink’le ilgili karar “örnek” olarak girdi. Böylelikle Perinçek’in AİHM’de imdadına, ölümünden önce büyük tepki gösterdiği Hrant Dink’in daha önce aynı kurumda açtığı dava yetişmiş oldu. Perinçek’in karar dosyasında, Hrant Dink’in karar dosyasında “tarihsel olaylar, demokratik toplumlarda özgürce tartışılmalıdır” ifadesi yer aldı ve Dink davası “içtihat” olarak gösterildi.
  İnkâr AB’ye giremez
  AİHM, 2007 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink davasında Türkiye’yi mahkûm etmiş ve Dink Ailesi’ne 133 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetmişti. AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşama hakkı, ifade özgürlüğü ve etkili başvuru hakkıyla ilgili maddelerini ihlal ettiğine karar vermişti. Kararda, Hrant Dink’in “Türklüğe hakaret ettiği” gerekçesiyle yazdıklarından ötürü yargılanıp mahkûm edilmesini ise “demokratik bir toplumda gereksiz bir ceza” olarak değerlendirmişti. “Soykırım” tartışmasına girmeyen ve “1915 olayları” terimi kullanan AİHM, bununla birlikte, “demokratik bir toplumda tarihsel olaylar özgürce tartışılmalıdır” hükmünde bulunmuştu.
  Dava sonucunun, AİHM’in ilgili dairesine iletildiği ve 7 kişilik hâkim heyetinin onayına sunulduğu bildirildi. Perinçek kararının birkaç ay içinde açıklanması bekleniyor. Kararın bu haliyle onaylanması, Fransa Senatosu’ndaki kararın da Avrupa ülkelerinde uygulanamayacağı anlamına geliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı