Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İsviçre basını: Terim paçayı kurtardı

İsviçre basını, FIFA'nın dün açıkladığı olaylaı maçla ilgili ceza kararlarına geniş yer verdi. Blick Gazetesi, “Döven Türkler Kararı” başlığıyla manşete taşıdığı haberde İsviçre Milli Takımı Teknik Direktörü Kobi Khun'un, “En ağır şekilde İsviçreliler cezalandırıldı. Esas ateşi yakan Fatih Terim paçayı kurtardı” şeklindeki yorumuna yer verdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Gazetenin spor sayfasında da “Haksızlık” başlığıyla verilen haberde, Benjamin Huggel'in iki kez cezalandırıldığı iddia edildi.

Khun'un, “Huggel'in de diğerleri gibi cezalandırılması tamamen haksızlıktır. Ona verilen ceza, Dünya Kupası için bize büyük darbe. Huggel'i sonuna kadar savunacağız. Gerekirse CAS'a kadar gideceğiz” şeklindeki yorumuna yer veren Blick Gazetesi, Huggel'in, Milli Takım Antrenörü Mehmet Özdilek'e attığı tekmeyi gösteren fotoğrafı da bu haberle birlikte kullandı.

Gazetenin 3. sayfasında ise, “Ateşi yakan Terim'e ceza yok” başlığıyla verilen haberle birlikte Fatih Terim'in sert bakışlı bir fotoğrafı kullanıldı.

Haberde, “Fatih Terim şimdi istediği gibi gülebilir. Boğaz'ın ateş yakıcısına FIFA dava bile açmadı. Fatih Terim alevin üstüne yağ attı. İsviçre'ye karşı bilinçli olarak havayı bozdu. Buna rağmen Fatih Terim paçayı kurtarıyor. Şimdi Boğaz'ın terbiyesiz imparatoru yeni yönetimde, görev başında kalmak için dua etsin” denildi.

Bu arada, kayak tatilinde bulunan İsviçre Futbol Federasyonu Başkanı Ralph Zloczower ile Federasyon Genel Sekreteri Peter Gillieron'un cezalarla ilgili yorum yapmadıkları bildirildi.

Blick Gazetesi ayrıca, FIFA'nın Türkiye'ye verdiği cezanın, bugüne kadar ki en ağır ceza olmadığını vurgulayarak, daha önce Kamerun ve Şili'ye daha ağır cezalar verildiğini belirtti.

Tages Anzeiger Gazetesi, Türkiye'ye verilen 6 maç seyircisiz oynama cezasını sürmanşetten duyururken, yine Khun'un İsviçreli futbolcu Huggel'e verilen cezaya tepkisini içeren sözlerine yer verdi.

Neuer Zuricher Zeit Gazetesi de FIFA'nın kararını manşetten, ”Türk futboluna sert ceza” başlığıyla duyurdu.

ALMAN BASINI: AĞIR CEZA
 
Alman basını, seyircisiz oynanacak maçların Türkiye sınırlarının 500 kilometre dışında ve UEFA üyesi ülkelerde yapılabileceğini, bu maçların tüm masraflarının Türkiye Futbol Federasyonu tarafından karşılanacağını hatırlatarak, hem federasyona, hem de oyunculara çok ağır ceza verildiği görüşünde birleşti.

Spor dergisi Kicker, kararın Türkiye Futbol Federasyonu ve oyuncular için çok ağır olduğunu belirtirken, Sportbild gazetesi kararın İsviçre için de sert bir karar olduğunu belirtti.

 “Süddeutsche Zeitung” gazetesi haberi, Türk Milli Takımı Avrupa Şampiyonası elemelerini seyircisiz ve dış ülkede oynayacak” başlığıyla verirken, “Kölner Express” gazetesi de, “Köln için şans güldü. Alpay için Bundesliga'da sorun yok” şeklinde ifadeye yer verdi.

Bild gazetesi haberi, “Alpay için şok karar” şeklinde yayınlarken, Berliner Morgenpost gazetesi de, “Skandaloyundan sonra ağır karar” başlığını kullandı.

Berlin'de yayınlanan B.Z gazetesi de, hem Türkiye, hem de İsviçre için ağır kararlar alındığını belirtirken, Berliner Kurier gazetesi, Türk Milli takımının 6 maçı taraftar olmadan oynamasının bir dezavantaj olduğuna dikkat çekti.


YUNANİSTAN KARARA SEVİNDİ

Türkiye'nin 6 maçını en az 500 km uzaklıkta, tarafsız ve taraftarsız bir sahada oynayacak olması ve 155 bin ABD Dolar para cezası vermesi, Yunanistan'daki gazetelerde, “FIFA cezaları yağmur gibi yağdırdı” şeklinde yorumlandı.

Yunan basını, sözkonusu cezaların çok ağır olduğunu, ancak kırmızı-beyazlıların yaptıklarının bedelini ödedikleri görüşünde birleşti.

“Adaletin kılıcının” Türkiye'yi kesip biçtiğini kaydeden Yunan basını, kırmızı-beyazlılara verilen cezaların kendi takımlarının lehine olması nedeniyle memnuniyet verici olduğu değerlendermesinde de bulundu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler