ANTALYA HABERLERİ

İşveren, garson, şoför ve kat hizmetlisi arıyor

DHA
20.10.2017 - 11:17Son Güncelleme :
İşveren, garson, şoför ve kat hizmetlisi arıyor
DHA

 

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA iş dünyasının en çok aradığı 3 personel, garson, şoför ve kat hizmetlisi.

Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), kentte 3 bin 104 işyerinden veri toplayarak, eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Hazırlanan raporda, Antalya iş dünyasının önde gelen faaliyetleri, toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmeti ile inşaat sektörü oldu. Raporda, Antalya'da 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinin yüzde 29'unun konaklama ve yiyecek hizmeti sektöründe, çalışan kadınların üçte birinin bu sektörde istihdam edildiği kaydedildi.

20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinin yüzde 18.1'inde, 3 bin 500 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. En yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 6 ile kültür, sanat eğlence, dinlence ve spor olarak belirlendi. İşverenlerin en çok talepte bulunduğu personel ise garson, şoför ve kat hizmetleri elemanı. Temininde en çok güçlük çekilen personelin garson, kat hizmetleri elemanı, bulaşıkçı, güvenlik görevlisi ve elektrikçi olduğu ortaya çıktı.

Raporda, Antalya genelinde 20 ve üzeri istihdamlı iş yerlerinde 4 bin 943 kişilik istihdam artışı beklendiği de yazıldı. İşveren, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamın yüzde 3.3 oranında artmasını öngörüyor. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler madencilik, gayrimenkul faaliyetleri ve inşaat olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşveren, garson, şoför ve kat hizmetlisi arıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı