İsveç'te rahim nakli olan kadına embriyo transferi

28 Ocak 2014 - 00:00:00

İsveç'te doğuştan rahmi olmayan bir kadına annesinin rahmi nakledildi. İsmi açıklanmayan kadın eğer çocuk sahibi olursa nakil rahim ile çocuk sahibi olan ilk kadın olacak.

İsveç'te doğuştan rahmi olmayan bir kadına annesinin rahmi nakledildi. İsmi açıklanmayan kadın eğer çocuk sahibi olursa nakil rahim ile çocuk sahibi olan ilk kadın olacak. Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan, doğuştan rahmi olmayan Derya Sert'e kadavradan alınan bir rahmi başarıyla nakleden ilk isim olmuştu. Derya Sert'e geçtiğimiz yıl embriyo transferi gerçekleştirildi ancak bebek anne karnında hayatını kaybettiği için başarılı olamadı. Sert'e ikinci bir embriyo transferi yapılması planlanıyor.

Dünyanın beklediği bebeğin ilk olarak hangi ülkeden çıkacağı bilinmiyor ancak İsveç'de 2012 yılından beri 9 rahim nakli gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta ismi açıklanmayan kadına embriyo transferi gerçekleştirildiği bildirildi. Gothenburg'daki Sahlgrenska Akademi'den obstetrik ve jinekoloji uzmanı Prof. Dr. Mats Brannstrom, The Sunday Telegraph'a yaptığı açıklamada en iyi senaryonun 9 aylık bir bebek olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEKİ OPERASYON ÖRNEK OPERASYON OLARAK GÖSTERİLİYOR

Bazı doktorlar böbrek, karaciğer yetmezliği gibi durumlar haricinde yani hayat kurtarıcı olmadıktan sonra canlıdan organ naklini uygun bulmuyor. Haberde Türkiye'de yapılan naklin kahramanı Derya Sert'in operasyonu örnek gösterildi. Kadavradan naklin daha mantıklı olduğunu belirten uzmanlar bu şekilde nakil ile daha fazla doku alımına ve daha önemli kan damarlarının alınmasına olanak sağladığını belirtiyor.

DERYA SERT BEBEĞİNİ KAYBETTİ

Son Güncelleme : 28 Ocak 2014 - 09:17:49
Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
 • yakup gedi 27.1.2014 19:30:22
  ASLINDA TÜRK HEKİMLERİ DNYADA BİR NUMARA FAKAT DEVLET İLİM ADAMLARINA MADDİ DESTEKDE YETERSİZ KALIYOR VEYA İLİM ADAMININ MADDİ DURUMU ZAYIF İSE KİMSE ONUUNLA İLGİLENMİYOR BİLE.BAKSANIZA KADINA RAHİM NAKLİ YAPILMIŞ,HELAL OLSUN TÜRK HEKİMLERİNE.
 • neo sadist 27.1.2014 17:09:09
  Birileri halen Atatürk üzerinden siyaset yapadursun!
 • kafkas bey 27.1.2014 11:50:49
  Bizimkiler halen Atatürk üzerinden siyaset yapa dursun !
 • basak ...... 27.1.2014 11:05:54
  Bizimkiler halen Din üzerinden siyaset yapa dursun !
 
Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburç niobeistanbul