Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsveçli gazeteci çark etti

  Hürriyet Haber
  02 Kasım 2009 - 14:02Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 14:02

  İsveçli gazeteci İsrail askerlerinin organlarını almak için Filistinlileri öldürdüğü iddiasından çark etti.

  İsrail askerlerinin organlarını almak için Filistinlileri öldürdüğünü yazarak dikkatleri üzerine çeken İsveçli gazeteci Donald Boström, bir medya konferansına katılmak üzere geldiği İsrail'de, "kendisinin, İsrail askerlerinin bunu yaptığını sanmadığını" belirtti.

  Boström, Haaretz gazetesine verdiği demeçte, Filistinli ailelerin, öldürülen yakınlarının organlarının çalındığını belirttiğini, kendisinin ise İsrail askerlerinin organlarını almak için Filistinlileri öldürdüğüne inanmadığını kaydetti.

  Ancak İsveçli gazeteci, İsrail askerlerinin Filistinlileri yargılamadan öldürdüğünü, tüm bu iddiaların soruşturulması gerektiğini belirtti.
  İsrail Adli Tıp Kurumunda bazı skandalların yaşandığını ifade eden Boström, "Yasa dışı organ ticareti var, öyleyse soruşturmak lazım" ifadesini kullandı.

  Siyasi araç haline getirildiğini, bu nedenle üzgün olduğunu kaydeden gazeteci, en çok ise yazdıklarını kimsenin ciddiye almamış ve araştırmamış olmasına üzüldüğünü ifade etti.

  Yahudi karşıtı olmadığını da belirten Boström, tüm diğer İsveçliler gibi kendisinin de İsrail'in var olma hakkını tanıdığını, ancak daha adil bir İsrail istediğini kaydetti.

  Boström'ün ağustos ayında İsveç gazetesi Aftonbladet'te yayımlanan haberi, iki ülke arasında gerginliğe neden olmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı