İsveçli enerji devinden "rekor zarar"

AA
21.07.2015 - 15:46 | Son Güncelleme:

Avrupa'nın en büyük enerji şirketlerinden İsveç devlet enerji şirketi Vattenfall yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 3,4 milyar Amerikan doları zarar ettiğini açıkladı.

İsveç devlet enerji şirketi Vattenfall, yılın ikinci çeyreğinde 29 milyar İsveç kronu (yaklaşık 3,4 milyar Amerikan doları) zarar yaşadığını açıkladı. 2014 yılının ikinci çeyreğinde toplamda 2.3 milyar kron zarar eden şirketin bu yılın aynı döneminde yaşadığı kayıp rekor seviye olarak değerlendirildi.

Kuzey Avrupa'nın en önemli elektrik enerjisi tedarikçilerinden birisi olan şirket son bir kaç yıldır azalan talep ve düşen elektrik fiyatları karşısında karını artırmak için çaba gösteriyordu.

Konu ile ilgili açıklama yapan şirket CEO'su Magnus Hall, "Durumun kendileri için çok da iyi olmadığının bir gerçek olduğunu, fakat bu gerçekle yüzleşmeleri gerektiğini” ifade etti.

Bu yılın başında 1000 çalışanının işine son vermek zorunda kalan şirket, azalan talep ve düşen fiyatlardan dolayı elektrik enerjisi ürettiği Ringhals 1 ve 2 nükleer reaktörlerini kapatma kararı almıştı.

Etiketler: rekor zarar


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı