ANKARA HABERLERİ

İsveç’te Türkiye’yi temsil ettiler

Rüya YELSALI
04 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ağustos 2009 - 19:49

Dünya Uluslararası Gençlik Müzik Örgütü tarafından düzenlenen Ethno Yaz Kampı, bu sene de Türk müzisyenleri ağırladı. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı vasıtasıyla Türkiye’den beş kişinin burslu olarak gittiği kampta, Türkler, bizim şarkılarımızla karşılandı.

Rüya YELSALI

Dünyanın en büyük gençlik örgütü olan ’Uluslararası Gençlik Müzik Örgütü’, her yıl düzenlediği Ethno Yaz Kampı’na bu sene de Türkleri davet etti. Normalde ücretli olan bu müzik kampı için Türkiye’ye bu yıl da tam burs verildi. Türk Sanat Müziği yapan beş genç, İsveç’te Türk ezgileri çaldı.

Amaç kaynaşmak

Avrupa Birliği destekli bir proje olan Ethno’ya her yıl dünyanın her yerinden gençler katılıyor. Bir enstrüman çalabilen, biraz da olsa nota okuyabilen gençleri buluşturan kamp, en fazla 26-27 yaşına kadar kabul ediyor. Eğitim ve değişim projelerine öncülük eden Örgüt’ün gönlü klasik müzikte olsa da tarz gözetmiyor. Sloganları ’müzik aracılığıyla değişim’ olan Örgüt, kamp için yaklaşık bir sene öncesinden çağrıda bulunuyor. Yıllardır genel kurul toplantılarına katılmaya özen gösteren Türkiye temsilcisi Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, geçtiğimiz sene toplantıyı Ankara’da yaparak misafirperverliğini gösterdi. Gençleri müzikle eğitme ve kötü alışkanlıklardan kurtarma amacındaki Örgüt, Türkiye’yi çok önemsiyor. Yabancılar için içinde ne olduğunu tam bilmedikleri ilginç ve ulaşmaya çalıştıkları bir nokta olan Türkiye, kurul üyeleri için her zaman cazibesini korudu. Daha önce de iletişime geçmeye çalışan yetkililer, doğru kurumları bulamamış. Türkî Cumhuriyetler’le de irtibat kurmak isteyen Örgüt yetkilileri, Türkiye aracılığıyla bu bağlantının kurulabileceğine inanıyor.

Kültür farkı yok

Bu sene 2-10 Temmuz arasında İsveç’te düzenlenen kampa, dünya çapından yaklaşık 100, Türkiye’den de beş kişi katıldı. Buğra Sercan Sahil, Barış Yavuz, Mehmet Aydoğdu, Tolga Saraçoğlu ve Gökten Aydoğdu, kanun, viyolonsel, ud, ney ve ritm ile dünya gençlerine Türk şarkılarını öğretti. Yetkililerin okullu-alaylı ayrımı yapmadan misafir ettiği gençler, 10 gün boyunca atölyelerden, konserlere çeşitli aktivitelerde yer aldı. İsveç’in Redwick kasabasında bir okulda kaldıklarını anlatan Mehmet Aydoğdu, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Kampta çoğunlukla İsveçliler’in olmasının yanı sıra, Amerikalılar da vardı, Ürdünlüler de. Yani geniş bir ülke skalası mevcuttu. Redwick’te bir okula gittik. Elimize yer yataklarını verdiler ve istediğimiz yeri seçebileceğimizi söylediler. Yurtdışında koro ve orkestra sistemlerinde zaten böyle oluyormuş. Çünkü bu sistem hem masrafsız, hem de kaynaşma açısından daha yararlı. Kültür farkı kavramını yaşadığımız tek yer, burasıydı sanırım. Çünkü biz derli toplu olmaya çalıştık. Ama insanlar çok rahat. Yastıkları, elbiseleri yerdeydi. Kızlı-erkekli gruplar halinde kalıyorlardı. Kamptaki diğer arkadaşlar nasıl öyle derli toplu kalabildiğimizi sordu."

Demircide anahtar yaptık

Kamp boyunca öğlene kadar atölyeler yaptıklarını anlatan katılımcılar, sokak konserleri ve 2-3 bin kişilik büyük bir konser verdiklerini de anlattı. Her ülkenin bir günü olduğunu ve o günde müzisyenlerin, diğer müzisyenlere kendi şarkılarını öğrettiğini anlatan katılımcılar, müzik haricinde de çalıştıklarını şöyle anlattılar:

"Müzik çatısı altında bir araya geldik, ama sadece müzik yapmadık. Örneğin kamp boyunca 3-4 kez hep beraber kasaba dışına gittik. Bir keresinde bir çiftliğe gittik ve adımızı yazdırdığımız işlerde çalıştık. Demircide anahtar yaptık, defter yapanlar oldu, kumaş işleri de vardı. Bunun gibi el işleriyle farklı bir kaynaşma yaşadık gruplar arası. Çok heyecan vericiydi."

Ethno Yaz Kampı’yla ilgili bilgi almak ya da katılmak isteyenler, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ile iletişime geçebilir.

Türk ezgileriyle uğurlandılar

Kampa giriş yaptıklarında Türk olduklarını duyan diğer katılımcıların, geçen seneki Türk şarkılarını çaldıklarını belirten gençler, kamptan ayrılırken de ayrı bir sürprizle karşılaştı. Kendi şarkılarıyla uğurlanan gençler, kamptaki diğer müzisyenlerle görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İsveç’te Türkiye’yi temsil ettiler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı