Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsveç, Filistinlilere yardımı artırıyor

  STOCKHOLM (A.A)
  20 Şubat 2006 - 15:14Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 15:15

  İsrail'in Filistin Yönetimi'ne ekonomik yaptırımlar uygulayacağını açıklamasının ardından İsveç, Filistinlilere yardımlarını artıracağını açıkladı.

  Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (Sida) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde insani durum daha da kötüleşti” denildi ve BM'nin Filistin topraklarındaki yardım programına 50 milyon kuron (yaklaşık 5.3 milyon avro) ödenek ayrılacağı belirtildi.

  Sida'nın sözcüsü, 2005'te yardım programına 100 milyon kuron verildiğini belirtirken, Sida'nın insani işler biriminden Peter Lundberg, İsveç'in ek yardımının, İsrail'in “işgalci güç olarak görevlerini yerine getirmemesi yüzünden gerekli olduğunu” belirtti.

  Lundberg, yazılı açıklamasında, “Cenevre Konvansiyonu uyarınca, işgalci güç, işgal edilenlerin insani saygınlığını sağlamak ve desteklemek konusunda tam sorumluluk sahibidir. İsrail'in bu sorumluluğu yerine getirmeyecek olması göz önüne alındığında, Filistin halkının büyük bir bölümü bugün tamamen uluslararası yardıma bağlı durumdadır” ifadesini kullandı.

  İsrail kabinesinin dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada, ”Hamas ağırlıklı Filistin Parlamentosu'nun ve gelecekteki Filistin hükümetinin, Dörtler Grubu (ABD, Rusya, AB ve BM) tarafından onaylanan ve İsrail'ce belirlenen koşulları tümüyle kabul etmedikçe, Hamas kontrolü altındaki Filistin Yönetimi'nin bir terör yönetimi olacağı” görüşü savunulmuştu. İsrail, mart başından geçerli olmak üzere, Filistin'e gönderilen aylık 50 milyon doları dondurma kararı almıştı.

  Seçimleri kazandığından bu yana Hamas, başta İsrail'in varolma hakkını tanıması için uluslararası baskı altında bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı