İsveç, erken seçim kararından vazgeçti

CİHAN
27 Aralık 2014 - 15:50Son Güncelleme : 27 Aralık 2014 - 15:54

İsveç hükümetinin, hazırladığı bütçesini meclisten geçiremeyince aldığı Parlamento’yu erken seçime götürme kararından vazgeçtiği bildirildi.

Merkez sol- azınlık hükumeti ile muhalefetteki merkez sağ partilerin mart ayında yapılması planlanan erken seçime gitmeden, yapılan görüşmeler sonucu anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Başbakan Stefan Löfven, bugün Yeşiller, Moderat, Merkez, Liberal Halk ve Hristiyan Demokratlar Parti temsilcileri ile kameraların karşısına çıkarak alınan kararı açıkladı.

Muhalefetteki göçmen karşıtı aşırı sağcı İsveç Demokratları ve eski komünist parti Sol Parti hariç dört parti ile anlaştıklarını belirten Löfven, “Geride bıraktığımız günlerde çok yapıcı görüşmeler yaptık. ‘Aralık kararı’ ismini verdiğimiz bir antlaşma ile hükümet etken seçime gitmeden yoluna devam edecek.” dedi.

Aralık kararı gereği muhalefet partileri hükümetin bütçesine karşı oy kullanamayacak. Partiler göçmen politikası , savunma ve emeklilik konularını masaya yatırmayı karara bağladı.

Basın toplantısında Başbakanın yanında yer alan ana muhalefet Moderat Parti Lideri Anna Kinberg Batra, alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, antlaşmanın İsveç’i güçlendireceğini söyledi.

22 Mart 2015’te yenilenmesi planlanan parlamento seçimleri olsaydı, İsveç 56 yıl sonra ilk kez bir erken seçim yaşayacaktı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı