İsveç emeklisi Türkiye’yi seçti

Hürriyet Haber
13 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 23:04

Euro krizinde 3’üncü yıla yaklaşılırken, Avrupa ve diğer gelişmiş pazarlardan Türkiye’ye olan para girişi istikrarlı bir şekilde artıyor.

İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç, İngiltere ve Amerika’dan sonra Türkiye’ye en çok para girişi yapılan ülkenin İsveç olduğunu söyledi. İsveç’ten gelen paranın miktarıyla ilgili şimdilik bir değerlendirme yapmanın doğru olmadığını kaydeden Koç, “Burda önemli olan miktar değil. Önemli olan İsveç’ten, paranın Avrupa yerine Türkiye’ye gelmesi. İsveçli emekliler çok zenginler. Birikimlerini değerlendirecek adres arıyorlar” dedi.

Japon ev kadınları

60 bin dolara yaklaşan kişi başı gelirle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsveç’in emeklilik yatırım fonlarının Türkiye’yi tercih etmesi, 2008 sürecinde Japon yatırım fonlarının Türkiye’yi ilgisiyle gündeme gelen ‘Japon evkadınları’nı hatırlattı. İş Yatırımın gerçekleştirdiği işlemlerde İsveç’ten gelen paranın istikrarlı bir şekilde arttığını söyleyen Koç, “Bunun dışında son dönemde yine Norveç’ten ve Polonya’dan da Türkiye’ye olan ilginin arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Sınır ötesi işlem

Türkiye ekonomisinin krizde pozitif ayrıştığını ancak bunun sermaye piyasalarına yansımasının zaman aldığını söyleyen Koç, bu durumun bu yıldan itibaren değişmeye başladığını kaydetti. Koç, İş yatırımın bu yıl ilk kez gelirlerinin yarıan fazlasının ‘sınır ötesi’ denilen Türk yatırımcıların yurtdışındaki ve yurtdışındaki yatırımcının Türkiye’ye dönük işlemlerinden elde edildiğini söyledi.

Apple ve Facebook

Türk yatırımcısının da tüm dünyada olduğu gibi global piyasaları yakından takip ettiğine işaret eden Koç, “Artık sokaktaki adam da Apple, Facebook hissesine ilgi duyuyor. Eskisi gibi yurtdışı piyasalarda işlem yapmak zor ve maliyetli değil. Bireysel yatırımcı bütün opsiyonları değerlendirebiliriyor” dedi.

90 milyar dolarlık ‘Euro-dolar’ işlemi

YILBAŞINDAN bu yana İş Yatırım’ın 90 milyar dolarlık ‘Euro-dolar’ işlemi, 8 milyar dolar da ‘dolar-yen’ işlemi gerçekleştirdiği keydeden İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Erdoğmuş şu bilgileri verdi: “8 milyar dolarlık petrol, 7.8 milyar dolarlık altın ve 1 milyar dolarlık gümüş işlemi gerçekleştirdik. Bunların çoğunluğunda bireysel yatırımcı ağırlıktaydı. Yatırımcı artık sadece Türkiye piyasasıyla ilgilenmiyor. Örneğin yılbaşından bu yana S&P’den 8.5 milyar dolarlık ve DAX’tan da 3.8 milyar Euro’luk işlem gerçekleştirdik.”

Endeks yükseldi 3 büyük halka arz geliyor

2008’den bu yana global kriz sürecinde halka arzlarda azalma olduğuna işaret eden İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Çağlan Mursaloğlu şöyle konuştu:  “Halka arzlar Türkiye’de de bundan farklı gelişmedi. Son dönemde büyük halka arzlar olmuyordu. Ama artık endeksin seviyesinin yeterince yükselerek büyük halka arzlara uygun seviyeye geldiğini düşünüyoruz. Zaten bu yönde de işler gelmeye başladı. Önümüzdeki dönemde 3 büyük halka arz olabilir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı