Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsveç’e iade edilirse ya idam ya Guantanamo

  Ayşegül EKİNCİ/LONDRA
  08.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan elçiliklerinin gizli yazışmalarını yayınlayarak Washington’a zor günler yaşatan sızıntı sitesi WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın İsveç’e iadesinin görüşüleceği dava süreci dün başladı.

  Londra’nın Woolwich Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Assange’ın avukatı Geoffrey Robertson, müvekkilinin İsveç’e iadesi halinde bu ülkede adil yargılanamayacağını savunarak, İsveç’te tecavüz davalarının jürisiz ve gizli olarak, yani kamuoyuna kapalı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Assange’ın avukat ekibince açıklanan savunma dosyasında dudak uçuklatan olasılıklar yer aldı. Savunma ekibi dosyada, “İsveç’e iade edilmesi durumunda gerçek bir risk durumu sözkonusu. ABD Assange’ın iadesini ya da yasadışı yollardan ülkeye getirilmesinin peşinde. Bu durumda Assange’ın Guantanamo ya da başka bir yerde tutulma riski var. Bir gerçek risk daha var ki o da idam cezasına tabi tutulması”. Avukatların böylece Avrupa Birliği’nin “idam cezası olan ülkelere idam olasılığı olan suçlu iadesi yapılmaz” yasasından yararlanmak istediği belirtiliyor.

  Efes2’de yemek yedi

  İsveç, Assange’ı geçen yıl iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange, duruşmadan önceki akşam, Londra’daki Efes2 restoranda yanında sarışın bir kadınla birlikte yemek yedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı