Dünya Haberleri

  İsveç Dışişleri Bakanı Rum kesiminde

  A.A.
  24.04.2009 - 16:31 | Son Güncelleme:

  AB dönem başkanlığını Temmuz başında devralacak olan İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, “Bu dönem, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yegane fırsat penceresini sunuyor. Bu fırsat kaçırılmamalıdır” dedi.

  Güney Kıbrıs'a gelen Carl Bildt, temaslarına Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'yla görüşerek başladı.

  Rum radyosunun haberine göre, Bildt-Kiprianu görüşmesinde Kıbrıs sorununun mevcut durumu ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.
  Carl Bildt, “Berlin Duvarı'nın yıkılmasından 20 yıl sonra Kıbrıs'ta bölünmüş bir başkent olduğunu” savunarak, “Bunu geride bırakma yönündeki çaba, hem Kıbrıs, hem bölge, hem Avrupa ve dünya açısından önemlidir” dedi.

  “Bugünkü durumun iki yıl öncesine nazaran çok daha iyi olmasına rağmen Kıbrıs sorununun çözümünün kolay olmadığını kabul ettiğini” kaydeden Bildt, Türkiye-Avrupa ilişkilerine de değinerek, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem kendisi hem de bölge için çok önemli olduğunu vurguladı. Bildt, “Her üyelik süreci, AB kriterlerinin yerine getirilmesine bağlıdır” ifadesini kullandı.

  İsveç'in, Türkiye'nin hava ve deniz limanlarını Rum uçak ve gemilerine açması yönünde inisiyatif alıp almayacağının sorulması üzerine Bildt, “Ankara Protokolü kuşkusuz İsveç'in dönem başkanlığı sırasında gözden geçirilecek” dedi.

  Bildt, Türkiye'nin bu “yükümlülüklerini” yıl sonuna kadar ne şekilde yerine getirdiğinin gözden geçirileceğini söyledi ve o zamana kadar olguların çok daha farklı bir siyasi boyutta olması ümidini dile getirdi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la da görüşüp görüşmeyeceği sorulan Carl Bildt, “Bakacağız” yanıtını verdi.

  İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, akşam saatlerinde, İsveç'in güney Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından Ledra Palace Otel'de düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışını yapacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı