Gündem Haberleri

  İsveç, büyükelçisini geri çağırdı

  Hürriyet Haber
  05.02.2006 - 00:43 | Son Güncelleme:

  İsveç Dışişleri Bakanı Laila Freivalds, TT ajansına yaptığı açıklamada, davet ettiği büyükelçiye protestoda bulunacağını ve olayların çok ileri gittiğini söyleyeceğini bildirdi. Freivalds, ”Hakkımız olan korumayı bekliyoruz” dedi.
  Protestocular, Danimarka ve Norveç elçiliklerine yürüyerek, binaları ateşe vermişlerdi. Danimarka elçiliğinin bulunduğu 3 katlı binada Şili ve İsveç elçiliklerinin de görev yaptığı belirtilmişti.

  Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller de, televizyonda yaptığı açıklada, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk Şara'yı telefonla aradığını söyledi.

  Möller, Şara'ya Suriye yetkililerinin elçiliği koruyamamasının kabul edilemez olduğunu söylediğini, Şara'nın da olaylardan üzüntü duyduğu cevabını verdiğini anlattı.

  Öte yandan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Örgütü'nü (İKÖ) acil toplantıya çağırdı.
  Musa, Müslümanları da itidalli olmaya ve karikatürlere tepkilerinde mantıklı davranmaya çağırdı.

  PROTESTOCULAR FRANSA ELÇİLİĞİNE YÜRÜDÜ

  Bu arada, Danimarka ve Norveç elçiliklerini ateşe veren protestocular 9 kilometre ötedeki Fransa elçiliğine yürüdüler, ancak polis elçiliğe giden tüm yolları kapadı.

  Yüzlerce protestocunun bariyerleri aştığı, ancak polisin tazyikli su sıkarak göstericileri uzaklaştırdığı bildirildi.
  Yaklaşık 500 toplum polisinin de Amerikan elçiliğini korumak üzere konuşlandığı, ancak protestocuların elçiliğe yaklaşmaya kalkışmadıkları belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı