ANKARA HABERLERİ

İstismar uyarısı

Hürriyet Haber
28.03.2016 - 15:38Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi tarafından aileler ve çocuklar için “Vücudun Senindir, Onu Koru” başlıklı bir broşür hazırlandı. Broşürde, “Saldıran kişilerden kaç, kötü dokunmalara karşı dikkatli ol” gibi uyarılarda bulunuldu.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Koruma Birimi ile Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nce hazırlanan broşürde, ailelere ve çocuklara kötü niyetli dokunmalara karşı önemli tavsiyelerde bulunuldu. “Vücudun Senindir, Onu Koru” başlıklı broşürde, vücudu korumanın farklı amaçlarda birçok yolu olduğuna değinildi. Broşürde, “Vücudumuzun özel yerleri nerelerdir?” sorusuna, “Bir başkasının görmesini istemediğimiz yerlerimizdir” yanıtı yer aldı. Sosyal Pediatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sevgi Başkan, çocukların ve ailelerin kötü niyetli dokunmalara karşı yapması gerekenleri şöyle sıraladı: “Saldıran kişiden kaç, uzaklaş. Bağır, çığlık at, yardım iste. Eğer biliyorsan savunma tekniklerini kullan. ‘Hayır, yapma dur’ de”

TEHDİTLERE DİKKAT

Broşürde, kötü dokunmaların insana kendini öfkeli ve kirli hissettireceği ifade edilirken, yakın arkadaşlar, komşular, okuldan tanıdık kişiler veya bir yabancının kötü niyetli dokunabileceği uyarısı yapıldı. Kötü niyetli dokunmanın ardından karşıdaki kişinin, ‘Bu bir sır aramızda kalsın’, ‘Bak sana hediye vereyim’ ve ‘Söylersen seni keserim’ gibi tehdit ve söylemlerde bulunabileceğinin de altı çizildi. ‘Biri sana dokunduğunda kendini suçlu, şaşkın veya değersiz hissedebilirsin. Bunun sorumlusu sen değilsin, kendini değersiz hissetme’ ifadesinin kullanıldığı broşürde, kötü dokunmanın ardından ‘Ailen, öğretmenin veya doktorun gibi sana yardım edebilecek kişilere anlat’ tavsiyesinde bulunuldu. Broşürde ayrıca vücudu koruma adına mevsime uygun elbiseler giymek, dişleri fırçalamak, aşılanmak, gerektiğinde ilaç almak ve besleyici gıdalar yemenin de önemine değinildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İstismar uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İstismar uyarısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı