Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Istırap çektirmeye devam

* Fenerbahçe için Kadıköy veya deplasman fark etmiyor. Her yerde kötü oynuyor ve puan saçıyor. Sizce bunun sorumlusu kim veya kimler?

FENERBAHÇE ne oyuncusunun kapasitesini kullanabiliyor, ne de onları doğru yerlerde oynatabiliyor. Şimdi diyorlar ki, "Appiah Manisa maçında orta sahanın ortasında oynadı, yine başarılı olamadı." Tamam, doğru ama Appiah’ın sakat olduğunu niye görmezden geliyorsunuz? Adam sakat olduğu için Beşiktaş derbisinde oynayamadı. Manisa maçında hem fizik hem kafa olarak hazır değildi. Kaldı ki, fena da oynamadı.

Hala tek santrfor

Fenerbahçe’nin oyun mantalitesi yanlış. Fenerbahçe Türkiye’deki maçlarda hiçbir şekilde tek santrforla oynamamalı. Zico diyor ki, "Biz Manisa’nın kapanacağını biliyorduk." Madem biliyordun, o zaman niye Kezman’ı tek santfor oynattın ve habire ona top şişirttin? Kaldı ki, Kezman tek santrfor oynayacak kapasitede de değil. Fizikman çok yetersiz, en ufak darbede yere düşüyor.

Doğru işler yapacaksın

F.Bahçe Manisa karşısında ne oyun kurabildi, ne de topu kenarlara taşıyabildi. Tek yapabildikleri top şişirmekti. Hal böyle olunca hem futbolcu oyundan soğuyor, keyif almıyor hem de taraftarı soğutuyor. Seyirci haklı olarak maçtan sonra futbolculara ve Zico’ya tepki gösterdi. Bir takım kötü oynarken de maç kazanabilir. Ama işin bir temeli olması lazım. Doğru işler yapacaksın. Dünkü maç F.Bahçe’nin böyle ıstırap çektirerek bu sezonu tamamlayacağı gerçeğini bir kez daha gösterdi bizlere.

Kabahatliler listesi

* Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu bu durum için ’kabahatliler listesi’ hazırlamanızı istesek, ilk 3’e kimleri koyardınız?

BİRİNCİ kabahatli, Alex ve Aurelio dışındaki yabancılar. Çünkü, üretimleri yok. Kezman, Deivid, Lugano ve Edu’nun takıma katkısı son derece sınırlı. Oynasalar da olur, oynamasalar da. İkinci kabahatli, böyle standart futbolcuları Türkiye’ye getiren Fenerbahçeli yöneticiler. Üçüncü sırada da futbolculardan verim almayı bilmeyen ve yanlış sistemde ısrar eden Zico var.

Hakan Şükür artık 90 dakika oynayamaz

* Galatasaray’ın belli başlı sorunları neler?

ZİRVEDEKİ
takımlar içinde silahlarını en mantıklı şekilde kullanan takım Galatasaray. Tabii onların sorunları da yok değil. Mesela Song’un neden oynamadığını hala anlamış değilim. Galatasaraylı yöneticiler bu konuyla ilgili bir sürü şey söylüyorlar; "Hasta, tansiyonu maçlarda 20’ye çıkıyor" falan diyorlarlar ama bunların hiçbiri inandırıcı değil. Üç senedir Türkiye’de oynayan adam birdenbire mi çürüğe çıktı? Eğer Song’da öyle söylendiği gibi bir tansiyon sorunu varsa, bu adamın antrenman da yapmaması lazım. Teşekkür edip göndereceksin.

Çok tartışılan Hakan Şükür meselesine gelecek olursak... Artık 36 yaşına gelen Hakan hiçbir maçı 90 dakika tek forvet olarak tamamlayamaz. Bu futbolcuyu maçların son 20-30 dakikalık bölümlerinde oyuna alacaksın. Hakan da bu gerçeği kabullenecek, başka yolu yok. En azından kendi prestiji için kabul etmek zorunda. Bu kadar büyük başarılar kazandığı sahalardan ıslıklanarak, yuhalanarak gönderilmek istemiyorsa, tavsiyelerimizi dinleyecek. Hakan futbolun nankör olduğunu unutmasın. Bu sahalarda Baba Hakkı bile yuhalandı. O Baba Hakkı ki, ne Hakan Şükür’e benzer, ne de başka birine. Baba Hakkı demek Beşiktaş demekti. Onun bile protesto edildiği bu sahalarda Hakan Şükür’e neler yapmazlar ki.

Yattara’nın kıymeti bilinmiyor

* G.Saray camiası nasıl sürekli Hakan Şükür’ü tartışıyorsa, Trabzonsporlular da Yattara’yı tartışıyor. Ziya Doğan taraftarın isteklerine kulak tıkayıp, Yattara’yı yedek oturtmaya devam ediyor. Sizce doğru mu yapıyor?

BEN
bu Trabzonspor’u da anlamıyorum, hele hele antrenörünü hiç anlamıyorum. Defalarca yazdım yine yazıyorum, Yattara gibi bir mücevher asla kenarda oturtulmaz. Bu adam gol atar, attırır, hareketleriyle taraftarları coşturur, sempati toplanmasını sağlar. Onun yaptıklarını Trabzonspor’da başka hiçbir futbolcu yapamaz. Seyirci de farkında ki, adam topu taca atsa bile alkışlanıyor. Ama gelin görün ki, Ziya Doğan böyle bir yıldızı yedek oturtmaya devam ediyor. Neymiş, Yattara adam kovalamıyormuş, savunmaya yardım etmiyormuş. Yahu kardeşim bunlar Yattara’nın işi değil ki. O işi takımdaki başka futbolcular yapsın. Bilakis Yattara adam kovalamak isterse, sen engelleyeceksin, ki diri kalsın.

Kleberson komedisi

* 54 dakika 10 kişi oynayan lig sonuncusu Sakaryaspor’u yenemeyen Beşiktaş’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?

BEŞİKTAŞ
da çok enteresan bir takım oldu. Gariplikte Fenerbahçe’den geri kalır yanı yok. Beşiktaş hafta içinde Fenerbahçe karşısında çok önemli bir maç kazandı. Galibiyet golünü atan da Bobo idi. Sonra ne oldu, Beşiktaş üç gün sonra, küme düşmüş Sakaryaspor karşısına çıktı. İlk 11’e bir baktık, Bobo kenarda oturuyor. Tigana’nın gerekçesi şu; sakatmış. Be adam, Bobo madem sakat, o zaman niye maç kadrosuna aldın ve sonradan oyuna soktun?

Beşiktaş’taki sorunlar bununla da bitmiyor. Ricardinho çok yetenekli bir futbolcu olmasına rağmen kaçak güreşiyor. Ne kokuyor, ne bulaşıyor. Bir de Kleberson komedisi var. Beşiktaşlılar hala bu adamın kalitesini tartışıyor. Dünya Kupası kazanmış bir futbolcuya bu yapılır mı?.. Sen böyle yaparsan, adam da doğal olarak kendine olan güvenini kaybeder, futboldan soğur. Beşiktaşlılar Kleberson’u eleştireceklerine kazanmaya çalışmalılar.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI