İştirakleri sattık gerçek banka olduk

Hürriyet Haber
11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa'nın piyasa değeri en yüksek 500 şirketi arasına giren 3 Türk şirketinden biri olan Akbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, Akbank'ın son üç yılda aktifindeki iştirak hisselerini nakde çevirdiğini söyledi. Akbank'ın aktifindeki iştirak portföyünün, kuruluşuna öncülük ettiği sanayi şirketlerinin hisselerinden oluştuğunu hatırlatan Sabancı, iştirak hisselerinin nakde çevrilmesiyle ortaya çıkan 484 milyon dolarla Akbank'ın likiditesini güçlendirdiğini söyledi.

Akbank'ın bir sanayi holdingi niteliğinden kurtulup, İngiliz ve Amerikan bankaları gibi gerçek bir banka olduğunu vurgulayan Sabancı, Akbank'ın iştiraklerle bağını kestiğini ve sadece bankacılık yaptığını söyledi. Akbank'ın Türkiye'nin sanayileşmesine öncülük eden bankalardan biri olduğunu belirten Sabancı, sermayenin kıt olduğu ve büyük projeleri gerçekleştirecek grupların henüz ortaya çıkmadığı dönemde Akbank'ın, Akçimento, Kordsa, Lassa, Olmuksa gibi müesseselerin kurulmasını ve gelişmesini sağladığını hatırlattı.

Sabancı, ‘‘Akbank'tan önce ve sonra, özellikle İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Bankaları da benzer şekilde sanayi kuruluşlarına iştirak ettiler. Kuruluşunu ve gelişimini desteklediler’’ dedi. Sanayideki gelişmeyle birlikte sanayi kuruluşlarının yatırım ve kredi ihtiyaçlarının arttığına değinen Sabancı, bu nedenle bankaların iştiraklerine daha fazla kaynak ayırmak zorunda kaldığını vurguladı. Sabancı, iniş dönemlerinde ise bankaların sanayi tesislerini kurtarmak için aktiflerini iştiraklere bağlar duruma gelebildikleri ve banka iştirakleri için aktiflerin boşaltıldığının görüldüğünü söyledi. Bugün Batı'da, bankaların sanayi kuruluşlarıyla doğrudan ortaklık bağlarının zararlarının da tartışılmaya başladığını vurgulayan Sabancı, şöyle devam etti: ‘‘Halkın mevduatını halka kredi olarak kullandırma sorumluluğu taşıyan bankaların, sanayi kuruluşlarına iştirakleri halinde halkın kaynağını öncelikle kendi sahip oldukları kuruluşlara kullandırmalarının bankacılık etiğine ters düştüğü ve risk taşıdığı, haksız rekabete yol açtığı görüşü yayıldı.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı