İstinye şeytan üçgeni

Hürriyet Haber
12 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2000 - 00:01

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bir türlü kendi iç dinamiklerine dönmeyi başaramıyor. 22 Kasım krizinin atlatılmasıın ardından para piyasalarının etkisinden kurtulacağı düşünülen borsa hala yüksek faizlerin etkisini yakından hisediyor. Ayrıca borsanın seyrini belirleyen etkenlere, Fazilet Partisi'nin kapatılma davası ve yerli büyük oyuncuların yeni pozisyon açma telaşı da katıldı. Bu üç etkenin bir araya gelmesi de borsanın yoğun bir satış baskısı yaşamasına ve endeksin net bir yön belirleyememesine neden oluyor.

Piyasalar nasıl kapandı?

Borsa haftanın ikinci gününü yüzde 1,3 oranında gerileyerek 9.626 puandan kapattı. Seans boyunca 9.371 puan ile 9779 puan aralığında dalgalanan endekste oynaklığın da had safhaya ulaştığı görülüyor.

Gecelik piyasada ise repo faizleri hala üç haneli rakamlarda. Repo piyasasında Salı günü geçen son işlem yüzde 107 seviyesinden olmasına rağmen, otalama bileşik faiz yüzde 114 olarak gerçekleşti.

Piyasada en çok işlem gören 20 Haziran 2001 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi ise yüzde 88.2'den kapandı.

Borsada yarın ne izlenecek?

Uzmanlar repo piyasasında oranların hala çok yüksek olmasının borsaya para girişini engellediğini belirtiyor. Yatırımcının risksiz yüksek kazanç sağlaması nedeniyle parasını gecelik repoda değerlendirdiğini, bu nedenle de borsanın ihtiyacı olan sıcak paraya bir türlü ulaşamadığını belirten uzmanlar yabancı yatırımcımların durumuna da dikkat çekiyor. Yabancı yatırımcı geleneksel olarak Christmas tatili öncesinde gelişmekte olan piyasalardan çekiliyor. Türkiye'de yaşanan likidite krizi, yabancı yatırımcının çıkışını bir kaç hafta erkene taşıdı. Uzmanlara göre yabancı yatırımcının piyasaya dönmesi ise 2001 yılını bulacak. Yoğun yabancı yatırımcı girişi içinse Mart ayı sonrasının beklenmesi gerektiği belirtiliyor.

Bu arada 22 Kasım krizi sonrası borsanın yüzde 42 prim yapması sırasında hisse senedi alamayan büyük yatırımcıların da yılsonu öncesinde ucuz fiyatlardan hisse senedi almaya çalıştığı, bunun için de piyasada satış baskısı oluşturduğu uzmanların altını çizdiği noktalardan biri.

Ve Fazilet Partisi...

Son bir kaç aydır aslında borsacıların yakından izlediği Fazilet Partisi'nin kapatılma davası kriz sonrasının da ana gündem maddesi oldu. Partinin tamamen kapatılıp bir ara seçim ihtimalinin gündeme gelmesi borsacıların korkulu rüyası. Ama bu ihtimal üzerinde neredeyse hiç durulmuyor. Borsacılar arasında yaygın olan görüş ise partinin kapatılmayacağı bir ara seçime imkan verecek sayıda üyenin milletvekilliğinin düşürülmeyeceği yönünde. Anayasa Mahkemesi'nin kararının bu yönde çıkması piyasaların istediği bir gelişme olacak. Bu gelişme ayrıca "Türkiye'de siyasi belirsizlik mi var" sorusunu soran yabancı yatırımcı açısıdan da olumlu bir gelişme olacak ve Mart ortası olarak tahmin edilen yabancı yatırımcı girişini belki biraz daha erkene çekebilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı