DİYARBAKIR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

İstinaf Mahkemesi, cinsel istismar davasında iki sanığa farklı cezayı bozdu

DHA
07.02.2018 - 12:37Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, (DHA) - DİYARBAKIR'da, 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan sanıklardan M.Ç.'ye verilen 30 yıl, ile A.T.'ye verilen 17,5 yıl hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Mahkeme kararında,  aynı suçu işleyen sanıklardan birine 30 yıl, diğerine 17,5 yıl ceza verilmesinin yasaya aykırı olduğunu, her bir sanığın işlediği suçtan ayrı olarak, diğerinin eylemine de katıldığını, 2 sanığın çocuk üzerinde ortak hakimiyet kurup, suçu işlediğini belirtti. Mahkeme, sanık A.T. hakkında 'basit cinsel istismar' suçundan verilen 17,5 yıl cezanın bozulmasına ve hakkında 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan hüküm kurulması gerektiğine karar verdi. 
Merkez Bağlar ilçesinde 26 Eylül 2015 tarihinde bir binanın çatısına çıkan 16 yaşındaki kız çocuğu B.S. intihar etmek istedi. İhbarı üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, genç kızı ikna edip aşağı indirirken, B.S. götürüldüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nde başından geçenleri polise anlattı. İfadesinde 2 kişinin cinsel istismarına uğradığını söyleyen B.S., koruma altına alınırken, gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden şüpheliler M.Ç. (25) ile A.T. (24) tutuklandı. Dicle Üniversitesi'ne sevk edilen mağdurun vücudunda yaralanmalar ve cinsel istismar bulguları tespit edildi. Soruşturmanın sonunda sanıklar hakkında 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 36'şar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 
MAHKEME: ÇOCUK KENDİ NAMUSUNA İFTİRA ATAMAZ
Yargılamayı yapan Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, mağdura cinsel istismarda bulunan sanık M.Ç.'nin 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 30 yıl, A.T.'nin ise 'çocuğun basit cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 17,5 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. 
MAĞDUR AVUKATI KOLUMAN: AYNI CEZAYI ALMALILAR
Kararın açıklanmasının ardından mağdur avukatı Gazal Bayram Koluman, 'çocuğun basit cinsel istismarı' suçundan 17.5 yıl hapis cezası verilen sanık A.T.'nin de 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne istinaf başvurusu yaptı. Sanık M.Ç.'nin çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu, A.T.'nin ise daha profesyonel yaklaşıp, delil bırakmayacak şekilde istismarda bulunduğunu ifade eden Koluman, A.T.'ye 'basit cinsel istismar' suçundan ceza verilmesinin yasaya aykırı olduğunu savundu. Sanık A.T.'nin de 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan cezalandırılmasını istedi. 
4'ÜNCÜ CEZA DAİRESİNDEN EMSAL KARAR
İtirazı değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4'üncü Ceza Dairesi, 'çocuğun basit cinsel istismarı' suçundan cezalandırılan A.T.’nin, diğer sanık M.Ç. ile birlikte fiil üzerinde ortak hakimiyet kurduğunu ve 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek, kararı bozdu. İki sanığın aynı mekanda, birbirlerini takiben eylemlerini gerçekleştirdikleri ve her bir sanığın bizzat işlediği eylemden ayrı olarak diğerlerinin eylemine de katıldığı belirtilen kararda, "Sanıkların birbirlerinin eylemine katıldığının oluşa uygun şekilde kabul edildiğinin anlaşılması karşısında, sanık A.T. hakkında 'Birden fazla kişi tarafından birlikte ve zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan hüküm kurulması gerekirken, gerekçesiz şekilde 'çocuğun basit cinsel istismarı' suçundan hüküm kurulması nedeniyle hükmün bozulmasına, dosyanın yeniden incelenmek üzere yerel mahkemeye gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi" denildi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İstinaf Mahkemesi, cinsel istismar davasında iki sanığa farklı cezayı bozdu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:01
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:29

DİYARBAKIR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Dıclekent Eczanesi

  Merkez
 • Pınar Eczanesi

  Merkez
 • Özlem Eczanesi

  Merkez
 • Papatya Eczanesi

  Merkez
 • Ulaş Eczanesi

  Merkez
 • Serdar Eczanesi

  Merkez
 • Sıbel Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı