Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstinaf’a başkan aranıyor

  Oya ARMUTÇU/ ANKARA
  11 Eylül 2014 - 01:06Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 23:41

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de 15 yerde faaliyet gösterecek, yerel mahkemelerle Yargıtay arasında görev yapacak istinaf mahkemelerinin 1 Ocak 2015’te faaliyete geçeceklerini açıkladı.

  İstinaflara başsavcı atayan HSYK, kasım ayında da bu mahkemeler için 1500 hâkim ve savcı daha belirleyecek. 5’inci Yargı Paketi çerçevesinde, isteyen Yargıtay-Danıştay üyesi istinafa başkan olmak için başvurabilecek. İstinaf mahkemeleri için 15 yerde binaların yapımı da tamamlandı. Yeniden erteleme yoluna gidilmemesi ve atamaların da tamamlanması halinde, 2004’ten bu yana tartışılan ve ertelenen istinaf mahkemeleri 10 yıl sonra faaliyete geçebilecek.

  EMEKLİ ATANMAYACAK

  Bakan Bozdağ, ihtiyaç halinde resen atamaya ilişkin yasal düzenleme yapabileceklerini de bildirdi. Bozdağ, istinaf mahkemeleri Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum gibi büyük kentlerde görev yapacağı için atama konusunda bir sıkıntı yaşanacağını ve resen atamaya ihtiyaç duyulacağını sanmadığını söyledi. Bakanlık yetkilileri, emekli hakimlerin geri atanmasının ise düşünülmediğini bildirdi. Bozdağ şu değerlendirmeleri yaptı: “Ceza davalarının yüzde 91’i, hukukların yüzde 89’u istinafta sonuçlanacak. Yargıtay, davaların onanmasına veya bozulmasına karar veriyor. İstinaflar ise delilleri toplayıp hemen işin esasına girip ilk derece mahkemesi gibi karar tesis edebiliyorlar. Bu nedenle istinaf çok güçlü bir yargı yoludur. İstinaflar yargılamayı uzatmayıp kısaltacak. ”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı