« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstikrara inanıyoruz

Ali Koç ile Şekip Mosturoğlu, basın toplantısında bazı yanlışlar yapıldığına işaret ederek, "Kısa vadeli değerlendirmelerle olumsuz hava yaratılıyor. Şu ana kadar çok şey kaybetmedik. Paniğe gerek yok. Bu takıma inanıyoruz" mesajını gönderdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE Yönetimi adına dün bir basın toplantısı düzenleyen Ali Koç ile Şekip Mosturoğlu, sezona kötü başlayan ancak son iki haftada elde edilen sonuçlarla zirve yarışında yeniden umutlanan futbol takımının doğru yolda olduğunu ve istikrarlı davranış sergileyen yönetimin, birçok kararının arkasında durduklarını açıkladı. Toplantıda ilk sözü alan asbaşkan Ali Koç, "Buradaki amacımız sizlerle yeni iletişim stratejilerimizi paylaşmak. Türkiye’de 26-27 gazete var. Bunların her biri F.Bahçe’ye yer ayırıyor. Bunları bilgilendirmemek bizim açımızdan olumsuz sonuçlar doğurduğunu gördük. Sizler de ben bu sayfaları doldurmak zorundayım diyorsunuz. F.Bahçe’nin bir marka olduğunu düşünerek, iletişim konusunda özeleştiri yapıyoruz" dedi.

Olumsuz hava yaratıldı

Koç, şampiyonluk yaşanan senelerde de yanlışlar olduğuna inandıklarına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz zaten bu eleştirileri yapıyorduk. Taraftar bunu birinci ağızdan duyamadığı için rahatsız oluyordu. Taraftar içinde sanki bir bölünmüşlük varmış gibi bir hava yaratılıyordu. Kısa vadeli değerlendirmelerle olumsuz hava yaratılmaya çalışılıyor. Çok şey kaybedilmediğini söylemiştim ve ne kadar haklı olduğumu dünkü (önceki gün) sonuçlardan sonra gördük. Hepiniz hangi futbolcu gidecek, hoca alınmalıydı ya da alınmamalıydı konusunda çok fazla yoğunlaştığınızı görüyorum. Kötü sonuç alınsa da hocayı ya da birkaç futbolcuyu gönderecek değildik."

Geçen sene harikalar yaratan futbolcuların bu sezon istenilen performansı gösteremediğini vurgulayan Koç, "Biz onlara güveniyoruz. İstikrara inandık. Son iki hocamızla mukavele sonuna kadar çalıştık. Şu aşamada gerek hoca, gerek de herhangi bir oyuncu için yargıda bulunmak zor. Liderin 6 puan gerisindeyiz. Panik olmamak lazım. Rakiplerimize nazaran, F.Bahçe’nin istikrarı yönetimde yakaladığımızı gördük. Biz bu istikrara inanıyoruz. Verdiğimiz kararların arkasındayız. Hiçbir şey toz pembe değil ama birlik beraberlik içinde hedeflerimize yürüyoruz.

Basit şeyler yapıldı

Hocanın adı ne olursa olsun yedi haftalık bir sürede değerlendirme yapmanın doğru olmadığını söyledim. Futbolcu arkadaşlarla da yaptığımız konuşmada onlar da kendilerini tanıyamadıklarını söylediler. Aragones bu işin altından kalkabilir mi kalkamaz mı sorusunu cevaplamak haddime değil. Hocamız bu sıkıntılı dönemi atlatamaz demek amatörce olurdu. Çok mucizevi bir şeyler yapılmadı, basit şeyler yapıldı" dedi.

Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ise ’Biz hocanın arkasındayız, yanındayız’ devirlerinin kapanması lazım. Daum ile başlayan bir istikrarımız var. Aragones ile 2 yıllık mukavelemiz var. 2 yıllık mukavele yapan bir yönetimin hocanın arkasındayız demeye gerek yok. Bugün hangi hocanın sözleşmesini süresinden önce bitirirseniz tazminat ödersiniz. İlk 4 ayda sözleşme feshedilirse Aragones’e yüksek tazminat ödenir diye özel bir madde yok" yorumunu yaptı.

Kulübe yakışır şekilde konuşulur

FUTBOLCULARIN canlı yayına çıkıp konuşmasında normal şartlarda hiçbir sakınca olmadığını vurgulayan asbaşkan Ali Koç, "Ancak o kadar seviye düştü ki, artık iyi haber haber değil. İlla ki bir skandal olmalı. İş şok ve skandal üzerine kurulduğu zaman basitleşiyor. Bu seviyeyi el ele vererek yükseltmeliyiz. İnsani ilişkiler devreye girdikçe bu seviyeyi düzeltebiliriz. Önümüzdeki dönemde F.Bahçeli futbolcular kulübün markasına yakışır şekilde iletişim kuracaklardır"dedi.

Aragones’in tek kusuru sert mizacı

ALİ Koç, teknik direktör Luis Aragones’in son derece disiplinli, çalışkan ve özverili bir çalıştırıcı olduğunun altını çizerek, "Futbolla yatıp futbolla kalkan birisi. 24 saatini ekibiyle beraber takım için harcıyor. Bu yaşta bir insanın Avrupa Şampiyonu olup tatil yapmadan çalışması kolay değil. Sert mizaçlı biri. Tek kusuru da bu olsun" dedi.

Biz kazanırken eleştiriyoruz

ŞEKİP Mosturoğlu, "Benim Bursaspor maçı hakemiyle ilgili yaptığım açıklama sert değildi. 5-2 yendiğimiz maçtan sonra bu eleştiriyi yapıyorsak gerçekten de ciddi bir sorun vardır. Sayın Adnan Polat’ın kendi maçlarıyla ilgili söylemleri kendisine aittir. Ben onu yorumlayamam. Ama hatalar da mutlaka cezalandırılmalı" diye konuştu. Ali Koç ise "Bugünkü yakınmalarımız aslında dünkü maçtan sonra yapılan eleştirilerle aynı paraleldedir. Hakemler de performansını geliştirmelidir. Maçtan sonra ahkam kesmek çok kolay. Nasıl biz yöneticiler hata yapıyorsak hakemler de hata yapıyor. Bu hataların azalması için bu konu daha ciddiyetle ele alınmalı ve hatalar bir seri haline gelmemelidir" dedi.

Appiah hakında FIFA karar verecek

STEPHEN Appiah’ın yaşadığı sağlık sorununun dışında bu oyuncu ile en ufak bir sorun olmadığını dile getiren asbaşkan Şekip Mosturoğlu, "Devre arasındaki transfer döneminde kendisinden kolaylık sağlanması istendi ancak Appiah bunu kabul etmedi. Daha sonra TFF, 6+2 kuralını çıkardı ve Maldonado alındı. Appiah’ın sözleşmesi de nisana kadar korundu. Appiah ise bu ayda FIFA’ya başvurdu ve FIFA bu sözleşmeyi sona erdirdi. FIFA’da süren bir dosya var ve kasım ayı sonuna doğru FIFA bir karar verecek ve durum belli olacak" ifadesini kullandı.

Güiza’nın fiyatı 14 milyon Euro

DANIEL Güiza’nın maliyetinde değişik miktarlar konuştuklarına dikkat çeken Mosturoğlu, "Güiza’nın bonservisi 14 milyon Euro’dur ve Mallorca Kulübü’nün 35 milyon Euro’ya satın alınabileceğini söylüyorlar. Mallorca’nın kaça satılacağını bilemem ama borcu 250 milyon Euro. Alan kişi 284 milyon Euro’luk bir yükümlülük altına girer. F.Bahçe’nin asbaşkanıyım. Yani sözleşmeleri ben hazırlamıyorum. Ben kulübün avukatlığını yapmadım, kulübün asbaşkanıyım. Uruguay kulübüne aracı olarak ekstra ödeme yapılmadı. Güiza için Mallorca’ya ödenen bedel 14 milyon Euro’dur" dedi.

Statta kaosa  izin vermeyiz

ŞÜKRÜ Saracoğlu Stadı’nın bu sezon yaşanan olumsuz tablo ile ilgili yorum yapan asbaşkan Ali Koç, "Senelerce aynı yerde oturan insanlar artık aynı yerde oturamadıklarını ve tehdit edildiklerini söylediler bizlere. Bir kısım muhalefetin de desteğini alarak son derece uzlaşmaz bir tavır sergileyen, hatta Kocaeli’de son dakikada atılan gole neredeyse üzülen bir grup taraftar var. Tribünde bir kaos ortamının olmaması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Stadın tapusunu almak istiyoruz

ŞÜKRÜ Saracoğlu Stadı’nın tapusunun alınması konusunda bir çalışma olduğuna değinen Mosturoğlu, "Şu an global ekonomik kriz, kulüpleri de etkilemeye başladı. Kulüplerin gelirlerinin çoğu TL cinsinden, borçlanmalar ise döviz cinsinden. Bu krizden en az etkilenecek kulübün F.Bahçe olacağını düşünüyoruz ancak bu konuyla ilgili önümüzdeki sezonun yapılanması konusunda sorun yaşayabiliriz. Şükrü Saracoğlu’nda, UEFA Kupası finalinin oynanması bize gurur verir. Rakiplerimizin burayı hedef koyması bize üzüntü vermiyor aksine yaptığımız stat açısından mutlu ediyor. Olur da UEFA’ya kalırsak kendi stadımızda final oynamak da isteriz" diye konuştu.

Ülker’e teşekkür borçluyuz

AKoç, sponsorların katkısıyla dünya kulübü olma yolunda ilerlediklerine işaret ederken, basket salonu yapılması konusunda Ülker Grubu’nun vermiş olduğu desteğe teşekkür etti. Koç, "Gerek Ülker olsun gerek diğer firmalar olsun destek veren her sponsora şapka çıkarmak lazım. Şükrü Saracoğlu’nun büyük bir bölümü sponsorlar tarafından yapıldı. Sponsorluk konusunda Türkiye’nin son yıllardaki atılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Ülker’e büyük bir teşekkür borçlu olduğumuzu söyleyebilirim. Bir basket salonuna ne kadar ihtiyacımız olduğunu hep söyledik. Dünya çapında bir tesis olacak ve uzun vadede bu tesisin sahibi F.Bahçe olacak" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler