"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

İstikrar sağlanırsa Kırgızistan’la ekonomik ilişkiler çok gelişir

BUGÜN Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uçacağı Bişkek’e (Kırgızistan) geçen hafta salı günü gittim. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türk-Kırgız İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya gündeme getirdi, Türkiye merkezli Coca-Cola İçecek’e bağlı Coca-Cola Bişkek’in Genel Müdürü Ezel Ağaoğlu randevuları aldı, önce Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambaev’le görüştüm.

Almazbek Atambaev, heyecanla Başbakan Erdoğan ve ona eşlik edecek işadamlarını bekliyordu:
- Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan ziyareti bizim için simge olacak.
Ardından Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal’a uğradık:
- Kırgızistan’la siyasi ilişkilerimiz mükemmel. Son 6 ayda Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu 2 kez geldi. Sayın Başbakanımızın daha önce de bu ülkeye ziyareti var.
- 300 dolayında irili-ufaklı Türk işletmesi Kırgızistan’da faaliyet gösteriyor, 130-140 milyon dolar dolayında ihracatımız söz konusu. Ekonomik ilişkiler daha fazla gelişebilir mi?
- Aslında potansiyel var. İstikrarlı ortam sağlanırsa, Türk işadamlarına burada çok fırsat çıkabilir. Kırgızistan bize çok yakın, sıcak bir ülke.
Büyükelçi Nejat Akçal, Kırgızistan’ın parlamenter sistem çabasına dikkat çekti:
- Bölgedeki birçok ülkede “tek adam” sistemi var. Kırgızistan parlamenter sisteme geçti.
Ardından Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) bağlı Manas Üniversitesi ile Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi’ne vurgu yaptı:
- Burada eğitim hizmeti açısından iyi noktadayız. İki üniversiteye de ilgi var.
Akçal, bazı Türk işadamlarıyla bire bir bağlantı kurduğunu, yatırıma çağırdığını vurguladı:
- Tam araştırma yapacakları sırada geçen yılki olaylar patladı. Önümüzdeki 6 ayı sakin geçirirsek, yeniden yatırımı gündemine alanlar olacaktır.
Bir de Türk Hava Yolları’nın (THY) son yıllardaki başarısına değindi:
- THY, çok başarılı gidiyor. Bişkek uçaklarının da dolu olduğunu görüyoruz. Ancak, bilet fiyatları Kırgızistan’a oranla yüksek kalıyor. Büyükelçiliğimizden bile bilet fiyatı pahalı olduğu için Türkiye’ye 4-5 yıldır gidemeyenler var.
- THY’nin seferleri artırması söz konusu mu?
- Bu konuda bir çaba var...
Bu noktada Pegasus Hava Yolları’nın hazırlıklarından söz etti:
- Pegasus’tan bir ekip burada görüşmeler yapıyor. Onların hedefi, Bişkek’i bölgenin merkezi haline getirmek. Yani, bölgeye Bişkek çıkışlı uçuşlar da yapacaklar sanırım.
THY, Bişkek gibi merkezlere önemli ölçüde transit yolcu taşıyor...
Avrupa büyüme hızı rekoru kıran Pegasus da Bişkek’i “bölge üssü”ne dönüştürme hazırlıklarını sürdürüyor...
Gerisi ve en önemlisi, Kırgızistan’da siyasi istikrara kalıyor...
X