Dünya Haberleri

DÜNYA

  İstikrar olmadan Avrupa’ya göç engellenemez

  AA
  10.05.2017 - 10:11 | Son Güncelleme: 10.05.2017 - 10:12

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Libya’da anlaşmazlık içindeki tarafların müzakere masasına oturmalarını sağlamak için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

  BAKAN Gabriel, Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, mevkidaşıyla ağırlıklı olarak Libya’daki durumu ele aldıklarını belirtti. Libya’daki ihtilafta askeri çözüm olamayacağı konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Gabriel, “Libya’daki ihtilafta, tarafların müzakere masasına oturması için her şeyin yapılması lazım” dedi.

  Çözüm bulmak için uluslararası toplumun özellikle Avrupa’nın tek ses ile konuşması gerektiğini vurgulayan Gabriel, buradaki tehlikenin, değişik çıkarları olan uluslararası toplumun bir bölümünün kendi çıkarına uygun taraflar araması ve onların isteklerini yerine getirmesi olduğunu, bunun da ortak çözüm bulunamamasına sebebiyet verdiğini kaydetti.

  KAMPLAR ŞİMDİLİK DÜŞÜNÜLMÜYOR
  Bir ülkedeki istikrarsızlığın komşu ülkelerin istikrarını da tehdit ettiğine dikkati çeken Gabriel, sığınmacıların Libya üzerinden Avrupa’ya ulaşmasının azaltılmasına ilişkin de insanların güvenliği ve BM standartları sağlanamayacağı için Libya’da sığınmacı kamplarının kurulmasının şimdilik düşünülemeyeceğini ifade etti.
  Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Libya’da siyasi çözüm bulmanın önemine dikkati çekerek, “Ancak ülkede istikrar sağlandıktan sonra Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşan göçü azaltabiliriz” dedi. Gabriel ayrıca, sığınmacıların Avrupa’da adil bir şekilde dağıtılması konusunda Almanya’nın tüm Avrupa Birliği ülkelerinin dayanışma sergilemesi yönündeki tutumunun değişmediğini aktardı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı