Gündem Haberleri

  İstikrar için yaptık

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı konusundaki yeni çerçevenin mirarı olan ve basına konuşmama kuralını Hürriyet için bozan Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, ‘‘FP kapatılırsa Türkiye'nin istikrarı ne hale gelir, hiç düşündünüz mü? Bu düzenlemeyi Türkiye'nin istikrarı için yaptık’’ dedi.

  BAŞBAKAN Yardımcısı Hüsamettin Özkan, ‘‘Ben Genel Başkanımızın talimatları çerçevesinde hareket ettim’’ diye söze giriyor.

  Başbakan Bülent Ecevit'in Hürriyet'e verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin ortaya çıkan yeni çerçevenin şekillenmesinde oynadığı rolü ismini vererek açıklaması üzerine, Özkan, basına konuşmama kuralını dün bozuyor.

  Özkan, ‘‘Bizim meseleye bakışımızda Türkiye'nin yakalamış olduğu istikrarın bozulmaması esastı. İstikrar deyince de bunu yalnızca Cumhurbaşkanı seçimi olarak almamanız gerekir’’ diye konuşuyor.

  FP KAPANIRSA İSTİKRAR BOZULUR

  Başbakan Yardımcısı, ardından parti kapatılmasının güçleştirilmesine ilişkin değişikliğin gündeme getirilmesini istikrar faktörüne şöyle bağlıyor:

  ‘‘Anayasa Mahkemesi Fazilet Partisi'ni kapatırsa, bunun Türkiye'de istikrar açısından ne getireceğini hiç düşündünüz mü? FP'lilerin çoğunun milletvekillikleri düşerse, Anayasa uyarınca Türkiye üç ay içinde kısmi bir erken seçime gitmek durumuna girmez mi? Türkiye'nin birden seçim menziline girmesi istikrara ne getirir? Bu durumda istikrarın tehlikeye düşeceğini kabullenmeniz gerekir.’’

  Özkan, şöyle devam ediyor:

  ‘‘Bakın Türkiye'de tüm dünyanın takdire şayan bulduğu bir istikrar ortamı var. Yıllardır özlenen bir durum. İşte bu istikrar havasının bozulması halinde herşey rafa kaldırılacaktır. Türkiye'nin bu kadar kritik bir döneminde istikrarı tehlikeye atma lüksümüz var mıydı?’’

  BATILI OLMANIN GEREĞİ

  Hüsamettin Özkan, ekliyor:

  ‘‘Zaten 1998 yılında 4445 sayılı kanunla siyasi partiler kanununda bir değişiklik yapılarak parti kapatma zorlaştırılmıştı. Şimdi bunun anayasaya uygunluğunu sağlıyoruz.’’

  DSP kurmayı, millletvekillerinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeyi de şöyle savunuyor:

  ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı Meclis'ten bu konuda çıkan son yasayı onaylarken Başbakanlığa gönderdiği bir yazıda bu konuda Batı ülkelerindekine benzer bir düzenlemeye gidilmesi gereğini vurgulamıştı. Bunun gereğini yerine getiriyoruz’’

  Peki, bu iki konunun Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin uzatılmasına ilişkin değişiklikle birlişterilerek bir paket haline getirilmesi ne ölçüde isabetli oldu?

  Bu, bir pazarlık olduğu, Meclis'e ödün verildiği kanaatini doğurmuyor mu?

  KİMSEYLE PAZARLIK YAPMADIK

  Özkan, şu karşılığı veriyor:

  ‘‘Biz bunu kimseyle pazarlık ederek yapmadık. Bakın, diğer iki konunun da ülke yararına olduğu konusunda bir mutabakat var. Burada önemli olan ülke yararıdır. Ülke için doğru olan bir anayasa değişikliğinde kimin yararına, kimin zararına olucağına bakılmaz.’’

  Özkan, bu açıklamaları yapmakla birlikte, FP ile yürüttüğü temaslar konusunda konuşmaktan kaçınıyor.

  Ancak Ecevit'in açıklaması, ANAP'ın belirsiz tutumu nedeniyle DSP'nin Cumhurbaşkanı seçiminde FP'yi yanına çekmesiyle sonuçlanan siyasi manevrada FP'yi ikna eden kişinin Özkan olduğunu gösteriyor.

  Son ‘‘operasyonu’’, Özkan'ın 1998 Aralık ayında Ecevit'in sürpriz bir şekilde Başbakan olmasına kapıyı açan siyasi manevradaki sessiz ve belirleyici rolünü çağrıştırıyor.

  MHP'de farklı sesler

  MHP'nin etkin bir kurmayı, ‘‘Gerek milletvekili emekliliği, gerekse siyasi parti kapatma hadisesinin birlikte Genel Kurul'a getirilmesi de, oylanması da mümkün değil’’ iddiasında bulundu. Bir başka MHP kurmayı ise ‘‘Başbakan Bülent Ecevit'in Hürriyet'e yaptığı açıklamalar gözönüne alınınca, bu konunun Liderler Zirvesi'nden önce ele alındığı ortaya çıkıyor’’ dedi.

  ANAP: Başkanlık Divanı karar verir

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu, Cumhurbaşkanlığı paketine milletvekili maaşları ve partilerin kapatılmasının güçleştirilmesinin de alınması konusunda yetkili kurullarının karar vereceğini belirtti. Pehlivanoğlu, düzenlediği basın toplantısında, önceki gün ANAP Başkanlık Divanı'nın olağanüstü toplanarak, üç liderin üzerinde mutabakata vardığı kararları değerlendirdiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı