Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstiklal Caddesi'nde plaka tanıma sistemi

  A.A
  07 Aralık 2009 - 13:44Son Güncelleme : 07 Aralık 2009 - 13:44

  Beyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi'ne gün içinde daha az araç giriş çıkışını sağlamak amacıyla “Plaka Tanıma Sistemi”ni hayata geçirdi.

  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sistemi tanıtmak amacıyla belediyenin Beyoğlu Sanat Galerisi'nde düzenlediği basın toplantısında, İstiklal Caddesi'ni gerçek anlamda yayalaştırmak için alınan tedbirler kapsamında 43 sokağın daha önce trafiğe kapatıldığını ifade ederek, esnaf için sabah 06.00-10.00 saatleri arasında radyo frekansıyla çalışan bariyer sistemini hizmete soktuklarını belirtti.

  Demircan, bu sistemin dışında caddenin trafiğe tamamen kapalı olduğunu, sadece acil durumlarda itfaiye, ambulans, emniyet ve zabıta araçlarının girişine 3 noktadan imkan tanıdıklarını anlatarak, sistemin uygulanması için kumandayla çalışan hareketli bariyerler koyduklarını, ancak bunun uygulanmasında da bazı sıkıntılarla karşılaşıldığını vurguladı.

  Ahmet Misbah Demircan, gelen aracın daha önce kendilerine verilen kumandayla bariyeri indirdikten sonra caddeye girdiğini, ancak bariyerin yeniden kapatılması konusunda sıkıntı yaşanması nedeniyle arkadan gelen diğer sivil araçların da caddeye giriş yaptığını kaydederek, yüzde 10 gibi küçük bir oran olmasına rağmen bunu ortadan kaldırmak için yeni sistem üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

  Plaka Tanıma Sistemi ile acil durumlarda veya hizmet amacıyla İstiklal Caddesi'ne Tünel, Taksim ve Galatasaray'dan giriş yapmak zorunda olan itfaiye, ambulans, zabıta ve emniyete ait araçların girişine imkan tanıdıklarını ifade eden Demircan, önceden belirlenen plakaların sisteme okutulduğunu ve bu noktalara gelen araçların plakalarının bu sistem tarafından tanınması halinde bariyerlerin inerek aracın giriş ve çıkış yapabildiğini söyledi.

  Demircan, araç geçtikten 30 saniye sonra bariyerin otomatik olarak kapandığını, sistemde şu ana kadar 120 aracın tanımlandığını ve 10 gündür uygulamanın yapıldığını kaydetti.

  İstiklal Caddesi'nin kendileri için çok önemli, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un da en önemli merkezlerinden biri olduğuna dikkati çeken Demircan, “Beyoğlu'nun imajına yakışan bir İstiklal Caddesi oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız caddeye daha az aracın giriş çıkış yapmasını sağlayarak yayaların daha rahat dolaşmasına imkan vermek” dedi.

  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, basın toplantısının ardından Tünel girişinde gazetecilere sistemi uygulamalı olarak gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı