Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstihdama yeni paket geliyor

  ANKA
  02 Ekim 2007 - 12:45Son Güncelleme : 02 Ekim 2007 - 14:58

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdamın üzerindeki yüklerin kaldırılması ve nitelikli iş gücü ile ilgili 20 maddeden oluşan bir paket üzerinde çalıştıklarını, İş Kanunu’nda yeni düzenlemelere gidileceğini belirtti.

  Bakan Çelik, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti kabul etti. Özdebir, ziyaret sonrasında Bakan Çelik’e sanayinin sorunlarına ilişkin dosya sundu.

  Sanayicilerin tüm zorluklara karşın 100 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Çelik, “Bu ihracatı gerçekleştiren sanayicilerimizi tebrik ediyorum. Kurdaki dengesizliğe, rekabet edilebilirliğin sıkıntılarına karşın böyle bir ihracatı gerçekleştirmeniz takdir edilir” dedi.

  Sanayicilerin bürokratik işlemlerle ilgili olarak yaşadıkları sıkıntıların gündemlerinde yer aldığını dile getiren Çelik, bu sıkıntıları yasal mevzuat çerçevesinde parlamentoya taşıyacaklarını kaydetti.

  Sanayicilerin iş yeri açma ve işletme belgesi alma gibi konularda yoğun bürokratik engellerle karşılaştıklarını belirten Çelik, “İstihdam, istihdamın üzerindeki yükleri kaldırma ve nitelikli iş gücü ile ilgili de şuan da 20 maddeden oluşan ciddi paket çalışmasını son 10 içerisinde bakanlık bünyesinde gerçekleştirdik. Diğer bakan arkadaşlarımızla da bunları dosya şeklinde paylaştık. Yakın zamanda bir araya gelip neler yapılabileceğini öncelik sırasına göre değerlendirme aşamasındayız. Bunları da 2008 öncesinde parlamentoya gönderme iradesini ortaya koyacağız. Bu 20 maddelik düzenleme içerisinde zorunlu istihdam konusu da yer alıyor” diye konuştu.

  “SOSYAL TARAFLARLA DİYALOG İÇİNDE OLACAĞIZ”

  Söz konusu çalışmayı Meclis'e göndermeden önce sosyal taraflarla da diyalog içerisinde olacaklarını söyleyen Çelik, yapılması gerekenleri sosyal diyalog çerçevesinde değerlendirip, karar vereceklerini ifade etti.

  Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Türkiye bir değişim ve dönüşüm noktasındadır. Bu yapısal değişimler yapısal ve fiziki anlamda yoğun şekilde cereyan ediyor. Yapılacak denetimlerle kurumları yok etme bakış açısı ile ilgili değil, gerçekçi ve netice alıcı bir bakışla denetim ağırlığını gerçekleştirmemiz gerektiği inancındayım. Ayrıca İş Kanunu 1936’da mevzuatta yer aldı ve son 30 yılda köklü değişikliğe uğramadan yeniden dizayn edilerek hayata geçti. Bununla ilgili uygulamada karşılaştığımız sorunlar var. İstihdama dönük bu paket içerisinde İş Kanunu ile ilgili düzenlemeleri düşünüyoruz. Umarım bu düzenlemeler sanayicilerimizin hayatına kolaylık getirir.”

  “DENETİMLERDE PEŞİN HÜKÜMLÜ OLUNMASIN”

  ASO Başkanı Nurettin Özdebir de sanayicinin karşılaştığı yoğun bürokrasinin kaldırılmasını ve rekabet edilebilirliğin arttırılmasını istedi. Bu konularda AKP’nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında yapılacak çalışmalara yer verildiğini anımsatan Özdebir, çalışmaların ne şekilde yürütüleceği konusunda açıklama beklediklerini kaydetti. Zorunlu istihdamın teşviklerle destekli istihdama çevrilmesi gerektiğini belirten Özdebir, “İstihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması gerekiyor eğer azaltılmazsa bu kayıt dışılığı arttırır. Ayrıca Bakanlığın denetimlerinde peşin hükümlü tutumlarla karşılaşıyoruz. Bu durum çok üzücü” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı