Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İstihdam

Atanamayan itfaiyeciler

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, ‘atanamayan öğretmenler’ kavramını uydurma ilan etmesiyle, atanamayan öğretmenlerin itfaiye sınavına girmesi aynı güne denk geldi. Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nce istihdam edilecek 34 itfaiye eri için açılan sınava, atanamayan öğretmen adayları da başvurdu. Üniversitelerin bilgisayar, maliye, öğretmenlik gibi bölümlerinden mezun olan adaylar, şınav çekip, yangın hortumuyla tahta üzerinde yürüme, hortumla belirlenen noktaya su sıkma, itfaiye aracının merdivenine çıkıp inme gibi uygulamaları yapmaya çalıştılar.

TRAFİK

Kazanasmaz savaş açtı

Her sabah radyo ve TV’de sesini duymaya alıştığımız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi trafik kontrolörü Murat Kazanasmaz, emniyet şeridi ihlalcilerine savaş açtı. Böyle birini gördüğünüzde, fotoğraflayıp kendisine ihbar etmenizi istiyor, “Kendi aramızda bir sivil toplum hareketi oluşturduk. İhlali yapanlar pes edene kadar devam edeceğim” diyor. Umarız pes eden kendisi olmaz. Kazanasmaz bu işe, Sultanbeyli’de geçen hafta dokuz kişinin öldüğü kaza sonra girişti. İşte ihbar adresi: https://twitter.com/#!/muratkazanasmaz

BABALIK TESTİ

Euro mu bebek mi

Almanya Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanı Cem Özdemir, eşi doğum yaptığında doğum iznine çıkınca çok alkışlanmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise tersi bir durumla karşı karşıya. Eşi Carla Bruni doğum yaparken kendisinin yurtdışı gezisine çıkması, ülkesinde ve dünyada tartışma konusu oldu. Amerikan Daily Beast haber sitesi, kadınlar arasında bir anket yaptı. Parisli bir avukat, “Ben doğum yaparken eşim yanımda olmasaydı ona Euro bölgesinden daha büyük bir kriz yaratırdım” dedi. Annelik ve çocuk bakımıyla ilgili bir kitabın yazarı Jennifer Block meseleyi daha da ileri götürdü: “Ben olsam eşimi öldürürdüm.”

MİNİ TEST

1. Kalekol nedir?

- a. Soğuk havalarda oynanan maçlarda kalecilerin taktığı kaşkol
- b. Kale kapılarının kolu
- c. Bir Yunan yemeği
- d. TOKİ tarafından yaptırılan yüksek güvenlikli sınır karakolu

2. “İstanbullu depreme ne kadar hazırsa, biz de o kadar hazırız.” Bu sözü geçen hafta kim söyledi?

- a. Japon Kızılhaçı
- b. Cono Aşireti
- c. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş
- d. İstanbul Mezarlıklar Müdürlüğü

3. Dünyaca ünlü bir isim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bu yıl bir gün erken kutladı. Bu gafı yapan isim kim, biliyor musunuz?

- a. Geçen haftaya damgasını vuran televizyon kişisi Müge Anlı
- b. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton
- c. Eski Başbakanlarımızdan Tansu Çiller
- d. Eski ABD Başkanı George W. Bush

Cevap Anahtarı

1-d   2-c   3-b

X