Gündem Haberleri

  İstihbarat rezaleti

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Mısırlı gazeteci Adau hakkında ‘köktendinci terörist’’ diye yakalama emri yayımlaması, Mısır'la diplomatik kriz yarattı. 6 gündür Mısır Başkonsolosluğu'nda bulunan Adau'nun yılan hikayesine dönen durumu, tam bir istihbarat rezaleti olarak yorumlanıyor.

  Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçiliklerini bombalamaktan sorumlu tutulan milyarder terörist Usame Bin Ladin'in adamı olduğu iddia edilen ve yakalanması için emniyet tarafından bülten yayınlanan Mısırlı gazetecinin durumu tam bir yılan hikayesine döndü.

  Emniyet tarafından arandığını öğrenince çareyi Mısır'ın İstanbul'daki başkonsolosluğuna sığınmakta bulan ve dün konsoloslukta 6'ncı gününü geçiren Rafet Yahya Alazeab Adau adlı Arap gazetecinin durumu, Türkiye ile Mısır arasında diplomatik krize yol açtı. Mısır'ın Ankara'daki Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Konsolosluğu Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı'na başvurarak, Adau'nun durumuyla ilgili bilgi istedi. Mısır'ın diplomatik kanallardan Dışişleri Bakanlığı'ndan da yardım istediği, ancak Dışişleri'nin olaya karışmak istemediği öğrenildi.

  Mısır'ın başvurularına Türk makamları, ‘‘Adau'nun durumunu araştırıyoruz. Netleşince size haber vereceğiz’’ diyerek sözlü yanıt verdiler. Ayrıca, hakkında yakalama emri olmasına karşılık, Türk makamlarının kendisini sorgulayabilmek için Adau'yu İstanbul'daki başkonsolosluktan resmen istemedikleri de anlaşıldı. Üst düzey bir emniyet görevlisi, bu gelişmeleri ‘‘Maalesef olay tam bir istihbarat fiyaskosu’’ diye yorumladı.

  Mısır'ın İstanbul'daki Başkonsolosu'nun önceki gün İstanbul Vali Yardımcılarından biriyle biraraya gelerek konuyu görüştüğü öğrenildi. Bu görüşmede, Türk tarafının Mısırlı diplomattan biraz daha zaman istediği kaydedildi. Mısır Hükümeti'nin de konuyu yakından takip ettiği ve olaydan rahatsızlık duyduğu bildiriliyor. Mısırlı bir diplomat ise ‘‘Türkiye'de artık birileri bize ne olduğunu açıklasın’’ dedi.

  Tam bir muammaya dönüşen olay, Emniyet Genel Müdürlüğü'nun geçen hafta Adau hakkında, Ladin'le işbirliği yaptığı gerekçesiyle ‘7743-98’ sayılı yakalama emrini yayınlamasıyla patlak vermişti. Bu arama emrinin basına sızması üzerine, Adau konsolosluğa sığındı. Türk makamlarının yakalama emri olan bu kişi hakkında sonradan ısrarcı olmamaları, olayın içinde bir istihbarat yanılgısının da rol oynamış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Adau hakkındaki istihbarat notunun, yabancı istihbarat birimleri tarafından aktarılmış olabileceği de Ankara kulislerinde öne sürülüyor.

  Bu arada, Adau'nun geçen Mart ayında Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin'le televizyon mülakatı yaptığı ve bu söyleşinin bir Katar televizyonunda yayınlandığı ortaya çıktı. Mısırlı gazeteci, bu yıl içinde Türkiye'ye 3 kez geldi, bir çok üst düzey yetkiliyle görüştü. Adau'nun Mısırlı olup Katar'ın en popüler televizyonu olan Gizira televizyonu adına Pakistan'ın İslamabad Kenti'nde büro şefliği yapması da kafaları karıştırdı. Adau'nun Temmuz ayındaki gelişinde Türkiye'de de büro açmak amacı ile çalışma izni için başvurduğu, ancak Türk yetkililerin ‘‘İzin zaman alır’’ sözü üzerine Pakistan'a döndüğü belirtiliyor. Adau'nun Türkiye'ye bundan önceki ziyaretlerinde hiçbir güvenlik engeliyle karşılaşmadığı ve Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nden geçici basın kartı aldığı biliniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı