Gündem Haberleri

  İstihbarat paylaşımı yapılmadı

  Hürriyet Haber
  06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, dün gazetecileri ağırladığı toplantının sonunda dağıtılan açıklamada, “İstihbarat paylaşımı yapılmadığı, güncelliğini yitiren raporlarla olayın ilişkilendirildiği” savunuldu. Fidan, “35 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi bizim için de üzüntü kaynağıdır. Copy-paste (kes-yapıştır) yöntemiyle, üzerinde oynanmış bir metnin beraberinde getirdiği, kurumun konuşamamasından kaynaklanan yanlış algılar sözkonusudur” dedi. Açıklamada isim verilmeden Taraf Gazetesi’nde Mehmet Baransu’nun yazdığı MİT raporlarıyla ilgili değerlendirmeler yapılarak, özetle şu ifadeler yer aldı:

  Açıklama gereği duyuldu

  Genelkurmay Başkanlığı’nın ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın açıklamasında, operasyonla ilgili bütün detaylar kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu açıklamalarda teşkilatımızın bu olayla ilgili yanlış bir istihbarat verdiğine ilişkin bir husus bulunmadığı hangi şartlar altında Genelkurmay’ın hedef değerlendirmesi yaptığı izah edildiği halde bir gazetecinin, teşkilatımıza yönelik ithamlarını sürdürdüğü görülmüştür. Gerçek dışı yayınların devam etmesi nedeniyle yeni açıklama yapma gereği duyulmuştur.

  İstihbarat paylaşımı yok

  28 Aralık 2011’de hayatını kaybeden 35 vatandaşımız ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahlarına ilişkin Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmemiştir. Anılan gazetecinin 30 Aralık 2011 tarihli, ‘Yanlış istihbarat MİT’ten’ başlıklı haberindeki açıklamalar tamamen yalan ve hayal mahsulü olup, gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

  Operasyonla ilgisiz

  Başbakanımız da MİT tarafından bilgi paylaşımı olmadığını açıklayarak bu haberi yalanlamışlardır. Bu kez anılan gazeteci, asılsız iddialarını devam ettirebilmek için daha önce kurguladığı mizansende değişikliğe giderek, kelime oyunları yapmak suretiyle 35 vatandaşımızın hayatını kaybettiği operasyonla ilgisi olmayan ve bölgedeki hareketliliğe dair kendisine sızdırılan, bir kısmı güncelliğini yitirmiş raporları, olayla ilişkilendirme gayretine girmiştir. Sözkonusu sızdırılan raporların, 21 Aralık 2011 tarihli olanı hariç, hiçbiri Uludere Ortasu kırsalı ile alakalı değildir. Bu raporumuzda ise iddia edildiği gibi bir grubun Türkiye’ye illegal geçiş yapacağına dair bir bilgi kesinlikle yer almamaktadır.

  Gizlilik kararı

  ŞIRNAK’ın Uludere ilçesinin Ortasu Köyü Irak sınırında öldürülen 35 kişiyle ilgili soruşturmayı sürdüren Uludere Cumhuriyet Savcılığı, mahkemeden gizlilik kararı aldı. Ancak gizlilik kararının ne zaman alındığı konusunda yetkililer bilgi vermedi. Ferit ASLAN / DHA
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı