"İsmail Er" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İsmail Er" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İsmail Er

İstifasını beklediler

BEŞİKTAŞ Başkanı Yıldırım Demirören, Vicente Del Bosque’nin yerine getirdiği Rıza Çalımbay’a büyük güven duyuyordu. Ne var ki, işler planlandığı gibi gitmedi.

Demirören’in sınırsız desteğine rağmen Çalımbay, takımı istenen noktaya getiremedi. Beşiktaş, 28 Ağustos’taki 1-1’lik Diyarbakırspor maçından sonra sürekli kan kaybetti. Bu durum da doğal olarak ‘Çalımbay gitsin’ seslerine yol açtı. Demirören bu çağrılara uzun süre direndi. Ancak, 25 Eylül’deki 2-0’lık Ankaraspor yenilgisi, Başkan Demirören’in de inadını kırdı.

Engin’in odasını hazırlayın

Maçtan hemen sonra İkinci Başkan Murat Aksu ve Futbol Şubesi Sorumlusu Kıvanç Oktay ile görüşüp durum değerlendirmesi yapan Demirören, artık Çalımbay’la bir yere varamayacakları kanaatine vardı. Başkan ve kurmaylarının planı şuydu; Rıza Çalımbay gönderilip yeni bir teknik direktör ile anlaşılacak, Sinan Engin de yeniden menajerliğe getirilecekti.

Yöneticiler o kadar kararlıydı ki, Engin takımla birlikte Malmö deplasmanına götürüldü. Hatta Nevzat Demir Tesisleri’nde kendisine oda hazırlanması için personele talimat bile verildi. Ancak, Beşiktaş’ın Malmö’yü ezici bir futboldan sonra 4-1 yenip, UEFA Kupası’nda gruplara kalması bu operasyonun ertelenmesine neden oldu. Yönetim ‘bir süre daha bekleme’ kararı aldı.

150 milyarlık maaşı ödendi

Bu arada Rıza Çalımbay cephesinden gelen haberler de yolların ayrılacağını işaret ediyordu. Malmö maçından sonra soyunma odasına girmeyi reddedip, yardımcıları Gökhan Keskin ve Bülent Albayrak ile toplantı yapan Rıza, kurmaylarına, ‘Birazdan düzenleyeceğim basın toplantısında istifamı açıklayacağım’ dedi. Keskin de, ‘Yönetim kurulunun önünün açılması için görevi bırakmalıyız’ diyerek, Çalımbay’a destek verdi.

Daha sonra Rıza Çalımbay, nedendir bilinmez, istifasını açıklamaktan vazgeçti. Ancak Keskin kararlıydı. Çalımbay’a, ‘Bu şartlarda istifa etmek bizim için erdemli bir davranış olur. Çünkü sorunlar büyüyor. Ben İstanbul’a dönüşte bırakacağım’ dedi ve söylediğini de yaptı.

Günler günleri kovaladı ve Çalımbay’ın ipinin çekildiği Kayseri maçı geldi çattı. Karşılaşmada taraftarların protestolarına hedef olan Başkan Yıldırım Demirören ve ekibi, son kararlarını verdi, Çalımbay ile yollar ayrılacaktı. Bazı yöneticiler Çalımbay’ın maçtan hemen sonra istifa etmesini bekliyordu. Ancak, umulan olmadı. Rıza Çalımbay, her şey normalmiş gibi, dün sabah Ümraniye’ye gelip takıma antrenmanı yaptırdı. İdmanın ardından yardımcılarıyla görüşme yapan Çalımbay, daha sonra Şube Sorumlusu Kıvanç Oktay’a gidip, istifa mektubunu verdi. Bu arada yönetim, giderayak Çalımbay’a son bir jest yapıp, 150 milyar lira tutarındaki maaşını normalden iki gün önce ödedi.
X