Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstifasına gerek yok

  Hürriyet Haber
  14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifa etmesine gerek olmadığını belirterek, “Hak yenmedikçe Ali Bey’in istifasının bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Eğer hatası olsaydı derhal istifasını isterdik” dedi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YGS’deki şifre iddialarıyla ilgili ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifasına gerek olmadığını söyledi. Özcan, 9 Mayıs Avrupa Günü ve Gençlik Haftası dolayısıyla Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde verdiği resepsiyon öncesinde gazetecilerin YGS’yle ilgili sorularını yanıtladı. Özcan şunları söyledi: “En çok şikâyet edilen konulardan biri adaya özgü soru kitapçığı ve cevap kâğıdıydı. Onu bir dahaki sefere başka bir şekilde yapmayı düşünüyoruz. Adayla ilişkilendirmeden herkese ait bir soru kâğıdı olacak ama soru kâğıdı sınıfa gelince dağıtılacağı için adayla ilişkisi ancak sınıfta kurulacak. Önceden hiç kimse tarafından bilinmeyecek. Kitapçıklar üzerinde adayla ilgili hiçbir bilgi olmayacak.

  (ÖSYM Başkanı’nın istifasının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine) Böyle bir sınavda Ali Bey’in istifa edebilmesi için öğrencilerin hakkaniyetine zarar veren bir icraatı olması lazımdı. Bugüne kadarki tecrübelerimizde ve de yargının incelemeleri sonucunda böyle bir husus ortaya çıkmadı, yani hiçbir öğrencinin hakkı yenmedi. Kimse kimsenin önüne geçmedi veya arkasında kalmadı. Hak yenmedikçe Ali Bey’in istifasının bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Eğer hatası olsaydı derhal istifasını isterdik. Ali Bey’in sürecin idare edilmesinde hataları olduğunu herkes kabul ediyor. Herkes biliyor, biz de kabul ediyoruz. Benim için önemli olan öğrencilerin hakkaniyetine zarar veren bir uygulamadır. Böyle bir uygulama olmadı. Hiçkimsenin, hiçbir öğrencinin puanı tekrar hesaplanmamıştır. Hiçbir öğrencinin hiçbir şekilde puanı değişmemiştir. Sadece 2 bin 50 civarında olan, bunların 1700’ü hapishanelerdeki insanlarımızdır, öğrencilerimizdir. 350 de dışarıda vardı. Soru kâğıtlarında eksiklikler vardı. Bu arkadaşlara yeni soru kâğıtlarıyla tekrar sınav verilmiştir.”

  At bir tarafa dursun

  ÖZCAN, “Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı ile ÖSYM Başkanı Demir arasında bir mail krizi yaşandı. Olayın akışı nedir?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Ali Bey, gelişinden zannediyorum bir ay sonra bana geldi. Böyle bir e-mail aldığını söyledi, maili gösterdi. Gayriciddi, tamamen uyduruk olduğu belli olan bir maildi. Kendisine, ‘Dikkate alma, at bunu bir tarafa’ dedim. ‘Sakla, bir gün lazım olur. Kayıtlarında bulunsun’ dedim. Ciddiye alınacak bir şey değil, olay budur.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı