Gündem Haberleri

  İstifa oyları

  Gamze KOLCU / ANKARA
  25.12.2014 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin beklenmedik istifasının ardından dekanlık seçimlerinin ayrıntıları da ortaya çıktı.

  Karatepe’nin “Böyle seçim olmaz” diyerek eleştirdiği oylamada 112 akademisyenden 100’ü sandığa gitti. Prof. Dr. Serpil Sancar’a 54, Karatepe’ye 39 oy çıktı. 6 akademisyen boş oy atarken, 1 akademisyen oy pusulasına “Oyum çaycı Sulhi’ye” yazdı. Karatepe’nin ‘seçimin normal olmadığı’ iddialarına karşılık Sancar, “Seçim usullere uygun olarak yapıldı. Öğrenciyi harekete geçirmenin, seçimin meşruiyetini tartışmaya açmanın duygusal bir tepki olduğunu düşünüyorum. Karatepe, yardımcılarıyla birlikte görev yerini terk etti, devir teslim yapılmadı” dedi.

  SBF’YE YAKIŞMIYOR

  6 dönem Mülkiye’de dekanlık yapan ve ‘normal’ olup olmadığı tartışılan seçimin divan başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Celal Göle ise şunları söyledi: “İki yardımcı doçent arkadaşımla birlikte seçimde divan başkanlığı yaptık. Oy pusulalarını, sandıkları, mühürleri hatta paravanları bile biz hazırladık. Seçim, normal refleksler doğrultusunda yapıldı. Mülkiye’de şaibe olmaz, olamaz. Bu söylentiler SBF’ye saldırı olur. Sandık ve oy kutsal kavramlardır. Seçim üzerinden Mülkiye’nin yıpratılmasına çok üzüldüm. SBF’ye bu yaşananlar hiç yakışmıyor.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı