Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstifa eden İtalyan bakana hakaret davası

  A.A.
  20 Şubat 2006 - 18:39Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 18:52

  İtalya'da karikatürlü tişört eylemiyle uğradığı eleştiriler sonrasında istifa etmek zorunda kalan eski Reform Bakanı Roberto Calderoli hakkında, şimdi de dine hakaret davası açıldı.

  Roma Cumhuriyet Savcılığı'nın suç duyurusuna istinaden “dine hakaret” iddiasıyla açılan davaya, karikatürlü tişört eylemi nedeniyle Calderoli hakkındaki diğer dava başvurularının da ekleneceği açıklandı.
  Calderoli, İtalyan Ceza Yasası'nın 404. maddesi doğrultusunda, dine hakaret suçundan yargılanacak.
  Calderoli hakkında, Tüketiciler Federasyonu (Federconsumatori) ve avukat Tommaso Mancini tarafından, karikatürlü tişört eylemi nedeniyle Roma Mahkemesi'ne iki ayrı dava dilekçesi verildiği öğrenildi.
  İtalyan Ceza Yasası'nın, kısa süre önce değiştirilen 404. maddesi, dine hakaret eden kişilere 1000-5000 avro arasında para cezası verilmesini öngörüyor. Değiştirilmeden önceyse dine hakaret edenler, 2 yıla kadar hapis cezasına da çarptırılabiliyordu.

  Avukat Mancini, Roma Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, Calderoli'nin 404. maddenin yanı sıra İtalyan Ceza Yasası'nın 244. maddesine göre de yargılanmasını talep etti. 244. maddedeyse “İtalya devletini savaş riskine sokacak biçimde yabancı bir devlete yönelik düşmanca tutumlar” yer alıyor.
  Tommaso Mancini'nin dava dilekçesinde, Libya'nın Trablus kentinde İtalyan Konsolosluğu'nu hedef alan ve 11 kişinin öldüğü protesto gösterilerinin, Calderoli'nin eyleminden kaynaklandığına işaret edildi.
  Avukat Mancini, ilgili yasanın, “Bahse konu tavırların, İtalya'nın bir yabancı devletle ilişkilerinde sorunlar yaratacak, İtalyan devletini veya vatandaşlarını nerede olursa olsun riske, boykot ve cezalandırmalara maruz bırakabilecek nitelikte olması durumunda, 3 ila 12 yıl arasında hapis cezası verilebilir” dediğini belirterek, Calderoli'nin 244. madde doğrultusunda da yargılanmasını talep etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı