Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstifa eden amiralden Necdet Özel'e sert sözler

  Toygun ATİLLA/İSTANBUL
  13 Ekim 2015 - 09:50Son Güncelleme : 13 Ekim 2015 - 09:50

  Balyoz davasında yaşanan tutuklamalara tepki için istifa eden eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, Twitter’dan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e ‘hakaret’ ettiği iddiası ile hakkında açılan dava kapsamında bugün Ankara'da hakim karşısına çıkacak.

  Dava öncesi Hürriyet'e konuşan emekli Oramiral Nusret Güner, 'Bu dava, Deniz Kuvvetleri odaklı TSK ve dolayısıyla Türkiye’ye kurulan kumpasa karşı gelerek istifa eden ve zamanında sorumluları uyaran 45. Donanma Komutanı ile, Deniz Kuvvetlerinin büyük güç kaybına uğraması ile sonuçlanan kumpasa en azından ses çıkarmayarak veya olabilecekleri öngöremeyerek 'Görevi İhmal Suçu' işleyen, ancak bunu örtmek için de, Nusret Güner’i susturmaya çalışan Necdet Özel dâhil TSK’nin Harbe Hazırlığından sorumlu olan Genelkurmay Başkanları’nın arasındaki bir davadır” dedi.

  Balyoz davası kararı açıklandıktan sonra tepki amacıyla Donanma Komutanlığı’ndan istifa eden Güner, emekli olduktan sonra da 1 Haziran 2014’te kişisel Twitter hesabından, Beyaz Fırtına Tatbikatı’na katılan dönemin Genelkurmay Başkanı Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nu sert ifadelerle eleştirmişti. .

  Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin suç duyurusu üzerine emekli Oramiral Nusret Güner'e, 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret' suçlaması ile 7 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İşte o davanın İlk duruşması bugün Ankara 24.Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk kez görülecek.

  Emekli Oramiral Nusret Güner davada öncesi duygu ve görüşlerini Hürriyet ile paylaştı. Nusret Güner şunları ifade etti: 'Bu dava, sadece Kumpası bizzat kurgulayan ve destek verenlerin değil; destek vermediklerini iddia eden Siyasi Partiler, Medya ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının da; işlenen suçta kendilerinin de payı olduğunu çok iyi bildikleri için, sessiz kaldıkları ve Nusret Güner’i yalnız bıraktıkları bir davadır.

  Bu dava aldananların daha yüksek makamlara getirildiği, aldanmayanların ise hapse sokulmaya çalışıldığının kötü bir örnek olarak Gelecek Kuşaklara aktarılacağı bir davadır.

  Bu dava, Türkiye’nin içinde düşürülmüş olduğu durumu doğru olarak tespit edebilecek ve bugün yaşanan istenmeyen olayların kilidini açabilecek bir fırsat olan “Kumpas Faillerinin Ortaya Çıkarılması” nın unutturulmasına veya geciktirilmesine hizmet eden bir davadır.

  Bu dava Terör Örgütü mensuplarının değil, hayatını Ülkesine adayan bir Amiralin İstihbarat Elemanları tarafından izlenmesine rağmen; kendi başının çaresine kendin bak deyip, bu izlemeye yasal işlem yapmayarak Amiraline bile sahip çıkmayan; buna rağmen personelinden kendisine güven duyulmasını bekleyebilen, üstelik emekli olan o Oramiralini “Personeli Komutanlarına olan güvenini zedelemekle suçlayabilen” bir Genelkurmay Başkanı’nın ısrarla açtığı bir davadır. Bu Dava, TSK/ Deniz Kuvvetleri’nin onurunu her şeyin üstünde tutan, bunu kendinden fedakarlık yaparak gösteren bir Komutan ile; kendi şahsi zafiyetlerini, işgal ettikleri Yüce Makamların arkasına sığınarak, gizlemeye çalışan Komutanların arasındaki bir davadır.”

  İŞTE O TWEETLER

  Nusret Güner, davaya konu olan 1 Haziran 2014’te paylaştığı twettlerinde şunları yazmıştı:

  “Gnkur. Bşk. Amiral üniforması ile Beyaz Fırtına Tatbikatı için donanma’da! İyi ki, o lekesiz, bembeyaz, kutsal üniformayı zamanında çıkarmışım. Donanma’nın albay ve amirallerinin yüzde 80’ini tasfiye edenler, buna ses çıkarmayanlar utanmadan Donanma’ya geliyor utanmayanlar da onu karşılıyor. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan olsam, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral B. Bostanoğlu’nun görevini 2 yıl daha uzatırım. Ah ikbal hırsı ah! Deniz K. Komutanı olsaydım, hapse giren silah arkadaşları özellikle denizciler için kılını kıpırdatmayan N. Özel Donanma’ya adımını atamazdı. Amiral üniforması içinde N. Özel ile donanma harikalar yaratıyor. Demek ki hapse girenler ve istifa edenler safra imiş. Dik duramayanlar, oramirale yasak koyan N. Özel’i amiral üniformasıyla Donanma’da ağırlıyor. Vefasızlık böyle bir şey. İftiharla sunar: Balyoz yiyen denizciler için kılını kıpırdatmayan Komutan, denizci üniformasıyla Donanma’da.”

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı