Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İsteyen kazandı

BASKETBOLUMUZUN iki Avrupalı devinin ligin zirvesi için mücadelesinde kelimenin tam anlamıyla dağ fare doğurdu.

Türkiye’nin iki kaliteli ekibinin liderlik maçında basketbolseverlerin beklentisi daha kaliteli ve daha mücadele dolu bir basketbol izlemekti. Ama iki takım da üzerlerindeki kazanma baskısıyla öyle fazla basit hatalar yaptılar ki, şaşırmamak elde değil. Bu basit hataları daha fazla yapan Efes, Ülker’e teslim olup koltuğu rakibinden alamadı. Ülker ise Efes’e oranla daha çok mücadele etmenin ve galibiyeti daha fazla istemenin ödülünü aldı.

Efes Koçu Oktay Mahmuti maç öncesinde takımının oyun içindeki iniş ve çıkışlarından yakınıyor ve bu kez bu dalgalanmaları yaşamayıp maçın kontrolünü elinde tutmayı planlıyordu. Ancak çok kısa bir süre hariç Efes, Mahmuti’nin istediği düzeye hiç çıkamadı.

Daha az hata yaptı

Ergin Ataman
ise bütün önlemlerini Efes’in güçlü olduğu uzunlara karşı almış ve Efes’in dış şutlarını risk etmeyi düşünmüştü. Ataman’ın rakip uzunlara yaptığı etkili savunma bütün maç boyu tıkır tıkır işlerken, üç sayılık atışlarda 4/24 gibi düşük bir yüzdeyle oynayan Efes Pilsen için yenilgi kaçınılmaz oldu.

Efes Pilsen ilk yarıda toplam 10 top kaybı yapıp maçın direksiyonunu elinden kaçırırken, daha etkili savunma yapan Ülker’de İbrahim, kritik bölümlerde isabetli atışlarla ve yaptığı asistlerle takımını zafere götüren kaptandı. Mirsad ribaunt gücünü sergilerken, ilk yarıda Gulyas maçın sonunda da Haislip, turuncu yeşilli takımın galibiyetine damga vuran isimler oldular.

Sonuçta daha az hata yapan, daha iyi mücadele eden Ülker, ezeli rakibini yenip liderlik koltuğuna kurulurken, Efes Pilsen bu kadar düşük skorda kalmanın faturasını ödedi. Bu arada Ergin Ataman’ın diskalifiye edilmesine karşın Ülker’in oyun disiplinini kaybetmemesi ve mücadeleden düşmemesi de daha çok deneyimli oyuncuya sahip olmanın bir başka ödülüydü.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI