İstesem de elektronik yapamam ruhum o değil, ben taşralıyım

Serdar Ortaç, hep müzik listelerinin zirvesinde oldu. En çok onun konserleri doldu. Şarkıları mutlaka yazın hitleri arasına girdi. O yine bir yaz klasiği olarak hitlerle dolu albümü “Kara Kedi”yi geçtiğimiz hafta çıkardı. Albümde 17 yeni şarkı, Romanyalı, Bulgar ve Porto Riko’lu sanatçılarla düetler var.

Hakan GENCE
22.05.2010 - 21:28

Yeni albümünüzün ismi “Kara Kedi”. Kara kedi uğursuzluk derler. Bu ismi verirken tedirgin olmadınız mı?
- Bu şarkı kısaca aramıza girmek ve huzurumuzu bozmak isteyenlere izin verme diyor. Kara kedilere karşı yazılmış bir şarkı. Tam tersine uğursuzluk değil, huzur getireceğine inanıyorum.

Poşet isimli şarkınızda “Seni çöpe atacağım poşete yazık” diyorsunuz. Biten ilişkinin ardından sevgiliye karşı yazılan tavırlı sözler daha mı çok ilgi görüyor?
- İlgi gördüğü için değil içimden geldiği için böyle yazdım.

Neden böyle geldi içinizden?
- Bir sevgilimin bana yaşattıklarından sonra ona verilecek en büyük cezanın, ona değer vermemek olduğuna inandım.

O zaman tıpkı yeni şarkılarınızdaki gibi aşk acısı çekmiş bir adam var karşımda...
- Aşk her zaman güzel başlar. Çok azı güzel devam eder. Çoğunluğu acıyla biter. Ya da bir tek bende öyle oluyor bilemiyorum.

Şarkınızda söylediğiniz gibi, sizin hayatınızda da huzur üreten, büyü bozucular var mı?
- Hayatımın huzur üreteni annem, büyü bozucusuysa Rabbim diyebilirim.

Şarkı sözlerinde ve sound’unuzda bu albümle birlikte değişen şeyler oldu mu?
- Fazla değişen bir şey yok. Romanyalı, Bulgar ve Porto Riko’lu şarkıcılarla düetler yaptım. İlk kez İskender Paydaş’la çalıştım. İlk defa tutup tutmayacağını düşünmeden kendim için birkaç şarkı albüme koydu.

BANA CEZA VERECEKLERSE DİNLEMESİNLER

Ahmet Kaya’nın, içinde sizin de bulunduğunuz bir grup tarafından saldırıya uğradığı görüntülerin yeniden yayınlanması sizi üzüyor mu?
- Bana kimse inanmıyor. 11 sene önceydi. “Ben çatal atmadım, sahnedeydim, bu olaya karıştığım için pişmanım, keşke olmasaydı, çok genç ve cahildim” diyorum, inanmıyorlar. Bazı televizyon kanalları sürekli olayı kurcalıyor. Bir tek ben mi vardım o gece orada? Hala “Neden 10. Yıl Marşı’nı okudun?” diyenler var. Ben kimsenin tarafı değilim. Ne sağ, ne sol, ne orta! Ben sadece şarkı söylemek ve yazmak istiyorum. Eğer konserlerimdeki 14 yaşındaki kız çocuğunun kafasına çatal gelirse, bunun hesabını nasıl veririm ailesine? 70 bin kişilik konserde yapmasınlar bari, bana ceza vermek istiyorlarsa, kasetimi almasın, dinlemesinler. Sanatçı hayransız zaten yaşayamaz.

Hacettepe’de yalnızca bir şarkı söyleyebildiniz. “Ahmet Kaya’yı unutmadık” pankartı açan grup, sahneyi çatal ve yumurta yağmuruna tuttu. Bu bilinçli bir saldırı mıydı?
- Tabii bilinçliydi, kuliste menajerim “İstersen sahneye çıkma eylem olacak” dedi. “Gelenlere ayıp, çıkacağım” dedim; çıktım. Ve saldırı oldu. Eğer yaralanmasaydım devam da ederdim konserime ama iki dansçımın kafası yarıldı. Davulcumun parmağı kırıldı, benim ayağım çıktı, 10 metreden atladım yere. Doğru acile gittik ve istanbul’a döndük.

Peki sizden nasıl bir açıklama bekliyolar bunları yapıyorlar?
- Benden önce, Ahmet Kaya’ya çatal atanlar açıklama yapmalı. Ben hiçbir şey atmadım. Savcılığa o geceki kasetleri yolladık ve kimin çatal attığının tespitini istedik. Benim olmadığım belgelendi. Bize yapılan her saldırıyı dava ettik. Sonuçlarını bekliyoruz.

BEN DEĞİL ETRAFIMDAKİLER ÇAPKIN

Aşk hayatınız nasıl gidiyor?

- Sevmek, çok sevmek istiyorum. Herşeyimi paylaşmak, ne giyeceğimi ona sormak, ne yiyeceksem onun elinden yemek istiyorum. Acı çekeceksem o çektirsin, sevineceksem o sevindirsin. Onun için canımı vermek, öleceksem birlikte ölmek istiyorum.

Tek gecelik aşklar yaşar bilirdik sizi... Ne oldu da şimdi bu sözleri söylüyorsunuz?
- Eskiden yaşardım, artık kendimi seveceğim kadına saklıyorum.

Ama yanınızda hep farklı kadınlar var.
- Çapkın falan değilim. Etrafımdakiler çapkın.

Yine de bu lafları söylerken hiç boş kalmıyorsunuz.
- Çevrem geniş, seviliyorum, sayılıyorum. Yanlızlık ürkütücü.

Bir de yanınızdaki kadınlar hep yabancı uyruklu. Onlar sizi daha mı iyi anlıyor?
- Belki haksızlık olmasın diyedir. Aramızda eşitlik olsun, güç dengelerimiz aynı kalsın. Üstünlük sevmem. İsim ve şöhret üstünlüğünü hiç sevmem. Ben ona yabancı, o bana yabancı olsun. O yüzden yabancı kadınlar denk geliyor olabilir.

BENİM BİRİNİ KİRALAMAYA İHTİYACIM OLUR MU?

Bu kadınların ajanstan kiralandığı hikayesi de var...

- Beni kimseyi kiralamaya ihtiyacım olabilir mi? Ne aşağılayıcı bir söz bu “kiralamak”. Klip mi çekiyoruz? (Gülüyor).

Bir gün yanınızda Türk bir sevgili görebilecek miyiz?
- Bakın bunu ırka bağlamayalım. Ben o kadını bulursam hemen evlenirim zaten.

Siz nasıl tavlanırsınız?
- Tavlamak, sanki o gece elde etmek gibi bir deyim. Tavlamak ve tavlanmak çocuk oyuncağı. Bir kabiliyet gerektirmiyor. İki insan isterse oluyor zaten.

Rakı-balık seksten güzel demiştiniz. Son konuştuğumuzda da fantazilerinizin bittiğini anlatmıştınız. Şimdi durum ne? Fantaziler geri mi geldi?
- Rakı-balık sohbetinin de, şömine sohbetinin de yerleri ayrı...

Bir de danşçılarla seksi danslarınız var. Neden bu danslar?
- Sahnede ne yapmamı istersin? Sandalyede oturup kafa mı sallıyalım? Elimden geldiğince şov yapmaya çalışıyorum. Beyonce gibi olmasa da, imkanlarımız bunlar.

AYNAYA BAKARSAM DERT VE ÇİLE KUSARIM

Erken yaşta bu kadar ünlü olmak sizi nasıl etkiledi? Özel hayatınızda yaşayamadığınız kaçırdığınız şeyler oldu mu?
- Neleri mi kaçırdım? Kapalıçarşı’da alışveriş yapmayı, Bebek’den Arnavutköy’e yürümeyi, Zeytinburnu pikniklerini kaçırdım. Ahmet sadece anne ve babasından eleştiri alırken, ben milyonların beni eleştirmesinden sıkıldım. Hayatım üç lokasyonun etrafında dönüp duruyor: Ev, iş ve sahne.

Öyle bir anlattınız ki... Aynaya bakınca nasıl bir adam görüyorsunuz?
- Baktırma beni aynaya. Dert ve çile kusarım (Gülüyor).

Peki 15 yıl önce işin bu noktaya geleceğini tahmin ediyor muydunuz?
- Çok çalışıyordum, yıllarca uyumadan, yazdım çizdim. Allah da korudu ve yürüttü. İçime verdiği sihirli yeteneği geri almadı. Bunun sonucu da bugünkü konumum oldu.

İyi beste yapmanın sırrı nedir? Bu doğuştan gelen bir yetenek mi?
- Doktor yıllarca tıp okur, öğrenir ameliyat yapar. Sanatçı yıllarca eğitim alsa da şarkı yazamayabilir, bunun sırrı yok.

İnsana neler beste yaptırır? Bu işin sırrı ve matematiği ne?
- Matematiği yok. ÖSS sınavı mı bu! Olmayan bir şeyi yaratıyorsunuz. Yaratmazsanız hiç olmayacak. Öyle düşün!

Sizin şarkılarınızı “bakkal” olarak değerlendirenler oldu. Bunlara katılıyor musunuz?
- Öyle düşünenler beni dinlemezse daha çok sevinirim.

Peki bir gün pop canınıza tak ederse elektronik yapar mısınız?
- İstesem de yapamam, ruhum o değil, ben taşralıyım.

KENDİMDEKİ HER NOKTAYI BEĞENİYORUM

Ten markasının yüzü oldunuz. Ama bu eleştiri aldı. Vücudunuz yetersiz bulundu.
- Sanki hepimizin vücudu mükemmelmiş gibi... Bu iç çamaşırını Ahmet, Mehmet giyecek; David Beckham değil.

Kendinizi pek beğenmiyorsunuz galiba?
- Kendimi ve kendimdeki her noktayı beğenirim. En azından Allah yaratmış, bunu layık görmüş. Neyi değiştireceğim ki?

Sizi çok sert bulanlar da var. Özelinizde nasılsınız?
- Yapmacık ve şebek gibi olur olmaz konulara gülümseme yaşım çoktan geçti. Bunun adı sertlikse iyi ki sertim.

BUNCA PİSLİĞE RAĞMEN YAZACAĞIM

Başarım çok uzun sürdü farkındayım. Yeni yeteneklerin çıkmasını bende çok istiyorum. Gözüm görene, elim kalem tutana, ruhum bunca pisliğe rağmen kirlenmeyene kadar yazacağım. Sene veremem. Allah biliyordur ve vakit gelince bana söyler.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2010 - 00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün