Ege Haberleri

EGE

  İstenilen VOB’u işlevsiz yapmak

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.09.2012 - 16:28

  TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sermaye Piyasası Kurumu’nun tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmesi iznini İMKB’ye vermesi konusunda çok sert konuştu.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SPK) tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin iznini 5 yıldır bekleyen Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) yerine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) vermesi konusunda çok sert konuştu.
  VOB’un kurulması için çok büyük çaba harcadıklarını, sonunda Başbakan Recep Erdoğan’a ilk gongu vurdurduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
  “İki senedir tek hisse opsiyonlarının VOB’da olmasını istiyoruz. Eskiden akademisyen olan SPK başkanı da böyle olması gerektiğini söylüyordu. Dün Bu başkan, başka bir görevdeyken bunun muhakkak VOB’da olmasını söyleyen kişi İMKB’ye devretti. Koltuk değiştirdikçe doğru değişir mi soruyorum? Çıkar dersin ki benim şu inandığım doğru yanlışmış, özür dilersin, bir akademisyen olarak karar verirsin.”

  Ne yattığını biliyoruz
  Aslında bunun arkasında ne yattığını da çok iyi bildiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Böl parçalara yönet. Aslında istenen VOB’u işlevsiz hale getirmek. Aslında biz İMKB ile VOB’u bütünleştirmeyi nasıl sağlarız diye kafa yorarken dün SPK’nın almış olduğu bu karar, özellikle İMKB ile VOB’un bütünleşme sürecine müthiş derecede zarar vermiştir. İnşallah SPK yanlıştan vazgeçer ve işin doğrusu uygulanır diye söylüyorum” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı