Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşten çıkarıldı, eşi terk etti, evinin çatısı çöktü

  Cavit YILDIRIM/YATAĞAN (Muğla), (DHA)
  12 Temmuz 2007 - 11:15Son Güncelleme : 12 Temmuz 2007 - 11:15

  MUĞLA'nın Yatağan İlçesi'nde, yüzde 80 görme özrü nedeniyle işinden olan, eşi tarafından terkedilen ve son olarak da iki çocuğu ile birlikte oturduğu evin çatısı çöken Bayram Kocabıyık'a Yatağan Kaymakamı Şehmus Günaydın yardım elini uzattı. Günaydın, Kocabıyık'ın evinin çatısının tamir edileceğini, gıda ve yakacak yardımında bulunulacağını söyledi.

  Doğuştan yüzde 80 görme özürlü olan Bayram Kocabıyık (27), çalıştığı temizlik firmasından 4 ay önce, tasarrufa gidildiği gerekçesiyle işten çıkartıldı. Kocabıyık, tüm aramalarına rağmen görme özrü nedeniyle hiçbir yerde iş bulamadı. Kocabıyık'ın oturduğu babasından kalan eski evin çatısı da 3 ay önce çöktü. Çatıyı yaptıracak parası olmayan Kocabıyık, ailesiyle birlikte evinin bahçesinde yaşamaya başladı. Ancak, 5 yıllık eşi Hülya Kocabıyık, bu duruma dayanamayarak, çocukları Hasan Ali (1) ve Barış'ı (4) babalarına bırakarak, babasının evine gitti.
  İki çocuğuna bakmak zorunda olan ilkokul mezunu Bayram Kocabıyık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a durumunu belirtir bir mektup yazıp, yardım istedi. Başbakanlık İletişim Merkezi'nden Bayram Kocabıyık'a durumunun değerlendirildiği ancak, kendisine iş konusunda yardımcı olunamayacağı bildirilerek, “İşe alımlar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yöntemi ile yapılmaktadır. Özürlü kadrosuna atamalar için iş kurumuna müracaat etmelisiniz. Ancak, ilkokul mezunları için kadro ataması yapılmamaktadır” denildi.

  Kocabıyık, olumsuz gelen cevabın ardından bu sefer Yatağan Kaymakamlığı'na müracaat ederek, yardım istedi. Kocabıyık'ın durumunu öğrenen Kaymakam Şehmus Günaydın, Sosyal Yardımlaşma Vakfı yetkililerini görevlendirerek, evinde inceleme yaptırdı. Günaydın, incelemenin ardından, Kocabıyık'ın evinin çatısının onarılması, gıda ve yakacak yardımında bulunulması için talimat verdi.

  Kocabıyık, kendilerine yardım sözü veren Kaymakam Günaydın'a teşekkür ederek, “Bu ülkede özürlü olmak, ikinci sınıf vatandaş olmak gibi. Devletimize sığınmayıp, kimden yardım isteyeceğiz. Müracaatta bulunduğum hiçbir yerden, destek göremedim. Kaymakamımız, devletin babalık yüzünü gösterip, bize sahip çıktı” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı