Ege Haberleri

  İşten çıkarılan arkadaşları için eylem yaptılar

  Tufan HAMARAT / İZMİR
  15.12.2014 - 11:24 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, Aliağa-Cumaovası arasında toplu taşıma hizmeti veren İzmir Banliyö Sistemi A.Ş.'de (İZBAN) görev yapan özel güvenlik görevlisi Mustafa Özgüç'ün, hukuka aykırı olarak işten çıkartıldığını savunan bir grup, Konak Meydanı'nda basın açıklaması yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önüne siyah çelenk bıraktı.

  TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hizmet veren İZBAN'ın alt işvereni Öztaşlar Güv. Kor. Hiz. Ltd. Şti.'ye bağlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası işyeri baştemsilcisi Mustafa Özgüç, bir süre önce işten çıkartıldı. Buna tepki gösteren yaklaşık 150 kişilik sendika üyesi, bugün Konak Meydanı'nda bir araya geldi. "Sendika hakkımız engellenemez", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Güvenlik işçileri köle değildir" diye slogan atan grup adına basın açıklamasını sendikanın Genel Başkanı Bolat Ankaralı yaptı. Çalışma şartlarındaki zorlukları dile getiren Özgüç hakkında, yalnızca iki günde 16 tutanak hazırlanıp hukuksuz bir şekilde işine son verildiğini ileri süren Başkan Ankaralı, "Sendikal hak ihlallerini keyfilikle sınır tanımaz uygulamalarla dolu dizgin devam ettirenler, kraldan çok kralcı kesilebilenler, bunun hesabının sorulacağını iyi bilmelidir.
  İşten çıkarılan arkadaşları için eylem yaptılar
  Mustafa Özgüç, toplu sözleşmeden arkadaşlarını yararlandırmak istemesi, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının uygulanmasını istemesi, özel güvenlik görevlilerinin işleri dışında çalıştırılamayacağını haykırması ve günde yaklaşık 7 saat 30 dakika hiç oturmadan ayakta beklenilmesine tepki gösterdiği için işten atıldı. TCDD Genel Müdürü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı göreve davet ediyoruz. Hukuka aykırı olarak yapılan bu işten çıkartmanın biran önce durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu. Açıklamanın ardından Mustafa Özgüç ve sendika üyeleri Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önüne siyah çelenk bıraktı ve eylem sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı