Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstemeyerek başladığı judoda madalya kazandı

17. Akdeniz Oyunları kapsamında judo kadınlar 52 kilo müsabakalarında bronz madalya kazanan milli sporcu Ayşe Saadet Arça'nın 7 yaşındayken artistik cimnastikle spor hayatına başladığı 3 ay sonra da antrenörünün tavsiyesiyle judoyla ilgilenmeye başladığı öğrenildi.

AA
SON GÜNCELLEME
Arça (23) yaptığı açıklamada, oyunlar öncesinde zorlu bir kamp dönemi geçirdiğini, madalya hedefiyle oyunlara hazırlandığını söyledi.

Altın madalya kazanabilmeyi çok istemesine rağmen bunu başaramadığı için üzgün olduğunu dile getiren Arça, "Ama bronz madalya da benim için çok önemli. Bu gururu yaşadığım için şükrediyorum. Çünkü burası kendimi geliştirebilmem, heyecanımı yenmem ve özgüven kazanabilmem adına çok önemli" dedi.

Her sporcu gibi olimpiyatlarda boy gösterebilmenin hesaplarını yaptığını anlatan Arça, şöyle konuştu: "Akdeniz Oyunlarında kazandığım madalya özgüvenimi yerine getirdi. Temennim 2020 Olimpiyatları'nı İstanbul'un alması ve orada İstiklal Marşını okutmak. 2020 Olimpiyatları'nın İstanbul'a verilmesini temenni ediyorum. Bunun için ülkemizde yapılan çalışmaların da sonuçsuz kalmayacağına inanıyorum."

Sporla 7 yaşındayken tanıştığını ifade eden Arça, judoyla tanışma öyküsünü şöyle anlattı: "7 yaşındayken artistik cimnastik yapmaya başladım. 3 ay kadar bu sporu yaptıktan sonra antrenörlerim beni judoya yönlendirmeye çalıştı. Aslında ilk başlarda judoya gitmek istememiştim, antrenörlerim ise fiziğimin judoya çok yatkın olduğunu söylüyorlardı. Antrenörlerim artistik cimnastiki bıraktıktan sonra beni 3 ay boyunca judo salonlarına götürdüler. İstemediğim için bu süre içerisinde hiç bir idmana çıkmadım. Devamlı salonda çalışanları izledim. Daha sonra yavaş yavaş judoya alıştım. Şimdilerde ise judo benim için bir yaşam biçimi haline geldi. Sürekli bu sporla içli dışlıyım. Keşke daha önce judoya başlasaymışım."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler