« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"İstemediğimiz bir sezon geçirdik"

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Geçen sezon, Türk futbolu adına yaşanmasını hiçbirimizin istemediği bir sezon geçirdik. Artık topluma, futbolu bu kadar çok seven Türk toplumuna, futbolun güzel yanlarını konuşturmamız lazım” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Demirören, Sapanca Güral Otel'de düzenlenen 2012-2013 Futbol Sezonu 52. Hakem Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, hakemlerle kader arkadaşlığı yaptıklarını ve hep birlikte başarıyı yakalamak için çalışacaklarını söyledi.

Klasik konuşmalardan uzak durmak istediğini belirten Demirören, çok farklı bir sezona girdiklerini dile getirdi. Demiören, TFF ve hakemlerin bir bütün olduğuna işaret ederek, bu kapsamda hakemlerin yanında olduklarını vurguladı.

Türk futbolunun geçen sezon kötü bir dönem geçirdiğine dikkati çeken Demiören, şunları kaydetti:
“Yani arkanızdayız, sonuna kadar gidin. Bizler zaten kader arkadaşıyız. Yani el ele hep beraberiz her zaman. O yüzden arkanızda olmamıza gerek yok çünkü yanınızdayız. Benim hakemlerimizden bu sezon için tek bir ricam var, geçen sezon Türk futbolu adına yaşanmasını hiçbirimizin istemediği bir sezon geçirdik. Artık topluma, futbolu bu kadar çok seven Türk toplumuna, futbolun güzel yanlarını konuşturmamız lazım. Burada en önemli görev de hakemlerindir. Yürekli olun, bizler sizlerin arkasındayız.”

Demirören, yeni sezonda da hakemlerin üzerinde baskı kurulmaya çalışılacağını ifade ederek, bu durumun kendilerini de rahatsız edeceğini dile getirdi.
Hakemlerin TFF'yi temsil ettiğini vurgulayan Demirören, “Bu görevde de biliyoruz ki hakemlerimize baskı ve bazı konuşmalar rahatsız ediyor. Bizleri de rahatsız ediyor. Çünkü sizler bizleri temsil ediyorsunuz. Tek ricam, yüreğinizle her türlü kararınızı verin. Yürekli olun, biz çünkü beraberiz. Hep birlikte başarılı olacağız. İnşallah Cüneyt hocam gibi daha fazla hocamızı uluslararası alanda göreceğimize inanıyorum. Bu seminerin herkese başarılı olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

“Türk hakemliği son dönemlerde büyük bir aşama kaydetti

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de Türk hakemlerinin geçmişe göre daha fazla uluslararası maç yönettiğine değinerek, Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda Türk hakemlerinin de yer almasını istediğini söyledi.

Eskiden beri Türk futbolunun içinde olduğunu hatırlatan Erzik, “20 yıl önce ilk kez seçildim, ilk kez tahkim kurulunun kurulmasını sağladım. 20 yılda çok şeyler değişmiş. O zaman temellerini atmaya çalıştığımız kurumsal yapının, bugün çeşitli sıkıntılara uğramasına rağmen başarıyla devam ettiğini memnuniyetle görmekteyim. O yüzden herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Erzik, Yapılan toplantılarda gelecek için hakemliğin en önemli unsur olduğunun görüldüğünü anlatarak, geleceğin futbol yaşantısında hakemlere büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Erzik, artık hakemleri kendi ekibini oluşturma hakkı bulunduğunu belirterek, “Bu çok önemli, çünkü giderek sorumluluklarınız artıyor. Artık takım oyunu oynuyorsunuz. Kendisi gibi görev yapan bir ekip halinde gitmenin güvencesi var üzerinizde. Ekibinizi siz seçiyorsunuz” diye konuştu.

Uluslararası anlamda çok sayıda Türk hakemin başarıyla görev yaptığını dile getiren Erzik, “Türk hakemliği son dönemlerde büyük bir aşama kaydetti. Dolayısıyla bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Bu yolda yeni arkadaşlarımızı çıkaracağız. Bu devir meselesidir. Bizim devrimiz de sona yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda, bu ekibin kalitesi ve sayısı artarak ilerleyecektir” ifadelerini kullandı.

Erzik, 2014 Dünya Kupası'nda Türk hakemlerini görmeyi arzuladığını vurgulayarak, şunları söyledi:
“Bu eğitim olmadıkça bütün bu başarılar beklemekle ele geçmeyecekti. Dolayısıyla eğitim unsuru çok önemli. Sahada alınan eğitimin uygulanması çok önemli. Bunun için bütün şartlar yaratılmış durumda. Sizlerden beklentimiz, Dünya Kupası 2014, inşallah bizim hakem takımızı orada göreceğiz. O yolda zaten ilerlemeler var.”

“Dünya Şampiyonası'na gitmesi kışın belli olacak, Cüneyt Çakır'ın bir ilki başaracağından eminim”

Merkez Hakem Kurulu Başkanı (MHK) Zekeriya  Alp, FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır'ın Brezilya'da düzenlenecek olan Dünya  Kupası'nda yer alacağına inandığını söyledi.

Alp, Sapanca Güral Otel'de düzenlenen 2012-2013 Sezonu 52. Hakem  Semineri'nde yaptığı konuşmada, Türk hakemlerinin uluslararası alanda daha fazla  görev almaya başladığını bildirdi.

 Sezon açılışı seminerine ilk kez katıldığına işaret eden Alp, “Kısa ve  orta vadede elde ettiğimiz sonuçlardan çok mutluyum. Süper Lig maçlarını sorunsuz  tamamlayıp play-off maçlarından alnımızın akıyla çıktık” dedi.

 Alp, sezonun sona ermesinin ardından Türk hakemlerinin Euro 2012 Avrupa  Futbol Şampiyonası'nda başarılı bir performans sergilemesinin kendilerini mutlu  ettiğini dile getirerek, Cüneyt Çakır'ın şampiyonada final maçlarında görev  aldığını anımsattı.

“Grup maçlarında ve yarı finalde pırıl pırıl Türk hakemlerinin itibarını  yeniden kazandığını görmek bizleri onurlandırmıştır” diyen Alp, “Tabii ki bu  durum bir son değil, yepyeni bir başlangıçtır. Eğer her şampiyonada hakemlerimiz  yer alırsa kalıcı başarılar elde ederiz. Bu topraklarda yapılan bir şampiyonada  en az 1 hakemin yer alması için çalışacağız” şeklinde konuştu.
        
“Yeni sezonda 5 yeni arkadaşımız üst klasmanda yer alacak”

Türk hakem Doğan Babacan'ın dünya kupalarında yer aldığını hatırlatan  Alp, Cüneyt Çakır'ın aynı şeyi başaracağına inandığını söyledi.

Alp, “Dünya Şampiyonası'na gitmesi kışın belli olacak, Cüneyt Çakır'ın  bir ilki başaracağından eminim. Şu an için çok büyük şansı bulunan Cüneyt'in  Doğan Babacan'dan tam 40 yıl sonra bir ilki başaracağından eminiz” ifadelerini  kullandı.

İşini iyi yapan insanlarla çalışmanın kendisi için prensip haline  geldiğini vurgulayan Alp, selefi Oğuz Sarvan ile çalışmaya devam ettiğini dile  getirdi.

Alp, 2011-2012 sezonunun beklentilerini karşıladığını vurgulayarak,  şunları söyledi:

“Hakemlerimiz bir önceki yılda 43 uluslararası maç yönetirken, geçen  sezon 56 maç yönetti. Burada önemli bir artış söz konusu. Bir önceki yıla göre  daha çok uluslararası maç yönettik. Yeni sezonda 5 yeni arkadaşımız üst klasmanda  yer alacak.

MHK olarak FIFA kokartlı ve üst klasman hakemlerini gençleştirmeye  çalışıyoruz. Üst klasman hakemlerimizin yaş ortalaması 37'den 36'ya çektik.”

Seminer, 5 Ağustos Pazar gününe kadar basına kapalı olarak devam edecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz