Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstek Vakfı arazisinde cephanelik çıktı

  Hürriyet Haber
  21 Nisan 2009 - 17:17Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 23:09

  Akşam saatlerinde Beykoz Poyrazköy Keçilik Mevkiinde bir arazide kazı çalışması başlatıldı. Kazıda çok sayıda muhimmata ulaşıldığı bildirildi.

  Habercilerin girişine izin verilmediği bölgenin Yoruz kalesinden, Karadeniz istikametine bakan tepelik alanda olduğu belirtiliyor.

  Kazı çalışmasının yapıldığı bölgenin yakınında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait askeri bir tesisin olduğu öğrenildi. Çalışmalarda polis ekiplerine jandarma güçlerinin de eşlik ettiği öğrenildi.

  KAZILARA ARA VERİLDİ

  “Ergenekon” soruşturması kapsamında,  Poyrazköy'deki arazide yapılan kazı çalışmalarına akşam saatlerinde ara verildi.

  “Ergenekon” soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcısının talimatıyla Poyrazköy Keçilik mevkiindeki ormanlık alanda yaptıkları kazı çalışmalarını yarın sabahtan itibaren sürdürecekler.

  İSTEK Vakfı'na ait olduğu ileri sürülen alanda, aralarında lav silahı, el bombası, aydınlatma fişeği, sis bombası, türlü çapta fişek ve mermi ile patlayıcıların yer aldığı çok sayıda mühimmat bulunduğu öğrenildi.

  İSTEK VAKFI'NDAN AÇIKLAMA

  İSTEK Vakfı'ndan yapıldığı bildirilen açıklamada, “Poyrazköy'de Keçilik deresi mevkiindeki arazinin, 1992'de İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediği” öne sürüldü.

  Yazılı açıklamada, basında yer alan “İSTEK Vakfı'nın Keçilik deresi mevkiindeki arazisinde kazı yapılıyor” yönündeki haberler üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğu bildirildi.

  İstanbul'un Beykoz ilçesi Poyrazköy Keçilik deresi mevkiinde bulunan söz konusu arazinin 1992 yılında İSTEK Servis A.Ş. tarafından satın alındığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

  “Bu arazinin ikinci derece kara askeri yasak bölge ve sit alanı olması hasebiyle o tarihten bu yana şirket tarafından hiçbir şekilde tasarruf edilememiştir. Araziye giriş ve çıkışlar ancak komutanlığın izni ve asker nezaretinde yapılabilmektedir. Nitekim Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2006/428 esas sayılı dosyasıyla ilgili olarak 8 Mayıs 2008 tarihinde yapılan keşifte de komutanlıktan izin alınıp asker nezaretinde keşif icra edilebilmiştir.

  Bu arazi, Milli Savunma Bakanlığı'nca 2008 yılı kamulaştırma planına alınarak kamulaştırma işlemlerine başlanılmış ve bu hususta tapu sicil müdürlüğünce kamulaştırma şerhi konulmuştur. Arazi halen Deniz Kuvvetleri SAT Grup Komutanlığı'nca eğitim alanı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu arazi bugüne kadar İSTEK Vakfı'nın hiçbir şekilde tasarrufunda ve kullanımında olmamıştır.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı