Ege Haberleri

EGE

  İsteğin sonu yok

  Efsun YILMAZ / İZMİR, (AA)
  19 Ağustos 2014 - 01:20Son Güncelleme : 18 Ağustos 2014 - 17:49

  SELÇUK’ta, Hıristiyanlarca kutsal sayılan Meryem Ana Evi’ni ziyaret edenlerin peçete, tuvalet kağıdı, müze giriş bileti, şans oyunları kuponu, bez parçasına Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Japonca, Çince, Fransızca, İspanyolca ve daha birçok dilde yazıp dilek duvarına astıkları arasında şaşırtan sıra dışı kişisel istekler de yer alıyor.

  Polis olmak isteyen gencin ‘1 santim daha uzun boy’ dileğinin yer aldığı duvarda bir başka ziyaretçinin en kısa zamanda ‘kırmızı BMW ve arkasından da iyi bir eş’ talebi de göze çarpıyor. ‘Şu kızı bana yaz Yarabbi’, ‘Anacuğum hayırlı kısmetler ver’ gibi içten temennilerin olduğu bölümde Cemal Süreyya’nın “Ölüyorum tanrım / Bu da oldu işte / Her ölüm erken ölümdür / Biliyorum tanrım / Ama, ayrıca, aldığın şu hayat / Fena değildir / Üstü kalsın...” dizeleri de bulunuyor. Dilek duvarında Meryem Ana’nın sadece kişisel isteklere değil, dünyada barış gibi evrensel temennilere de aracılık etmesini isteyenler de oluyor.
  Psikolojik rahatlama
  Amerikalı Bannon Preston, dini sebeplerle Meryem Ana Evi’ne geldiğini, dilek duvarına bırakılan dileklerin gerçekleştiğini öğrendiğini söyledi. Preston, dilek duvarında sağlık, mutlu-
  luk, huzur dileklerini gördüğünü ve kendisi için de aynı dilekleri yazdığını kaydetti. Psikoloji öğrencisi Öykü Deren Taran da dilek bırakmanın insanı psikolojik olarak rahatlattığını, geleceğe umutla bakmasını sağladığını, bu nedenle kendisinin de temennilerini Meryem Ana’ya ilettiğini dile getirdi. Meryem Ana Evi’ne eşi ile gelen Yase-min Bayır da, “Benim dileğim çocuk olabilir ama eşim kendi dileğini gizli tutuyor” dedi.
  Duvar dolunca yakılıyor
  Din adamları ve Meryem Ana Evi Derneği yöneticileri de artık duvar taşların aralarının bile dolduğunu, zaman zaman ziyaretçi sayısının 20 bine ulaştığını anlattı. Dilek duvarına yazı yazmayı dinen teşvik etmediklerini, ancak bu alışkanlığa da saygı duyduklarını söyleyen yetkililer, kağıtları çöpe atmanın saygısızlık olacağı düşüncesinden hareketle yılda bir kez duvarı temizlediklerini ve kağıtları yaktıklarını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı