Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'İstedikleri dilden cevap verme mecburiyetimiz var'

  Vahide YANIK/ANTALYA, (DHA)
  22 Ekim 2007 - 14:30Son Güncelleme : 22 Ekim 2007 - 14:30

  TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Hakkari'deki son teröris saldırı ardından Türkiye'nin çıkmazda olduğu yönündeki iddilarına karşı olduğunu belirterek, “Türkiye büyük bir ülkedir” dedi. Pakdil, teröre karşı diplomasinin kullanılması gerektiği yönündeki açıklamalara, “Bunlara, onların istediği dilden cevap vermek mecburiyetimiz vardır, çünkü başka dilden anlamıyorlar” dedi.

  Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu, Göç Alt Komisyonu toplantısına katılan TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörizmin dünyanın değişik ülkelerinde bir şekilde kendini gösterdiğini belirten Pakdil, “Birileri Türkiye'nin sabrını denemek istiyorsa çok büyük yanlış içerisindediler” dedi. Bölgedeki halk ile teröristleri birbirinden ayırt etmek gerektiğini vurgulayan Pakdil, şöyle konuştu:
  “Teröristlere yanıt mutlaka verilmelidir. Tezkere bugün gerekiyorsa bugün, yarın kullanılması gerekiyorsa yarın kullanılır. Bunun takdirini Genelkurmay ve güvenlik güçleriyle birlikte değerlendirerek hükümetimiz yapacaktır. Artık kimsenin Türkiye'yi avutucu sözler söylemesine gerek yok. Türkiye herkesin ne yaptığını, ne ettiğini, geçmişte nelerle meşgul olduğunu biliyor. Ve bu işin üstesinden güvenlik güçlerimiz gelir. Nerede gelir; bu insanlar nerede yuvalanıyorsa yuvalarında gelir, Kandil'de gelir. Bunların istediği dilden cevap vermek mecburiyetimiz vardır, çünkü başka dilden anlamıyorlar.”

  Afganistan, Sudan, Somali, Irak'ta “terörizmle uğraştım” diyen ülkelerin Türkiye'ye yönelik saldırıları görmezden gelmemesi gerektiğini kaydeden Pakdil, “Aman efendim diploması içinde çözelim.' Evet biz de diplomasi içinde çözmek istiyoruz ama biri size kurşun sıkıyorsa ‘Efendim bunu diploması yoluyla çözelim' diyen insanlar gerçeklerden bihaberdirler. Türkiye'yi tekrar oyalamak istiyorlar. Bu yanlış ifade” diye konuştu.

  Türkiye'ye yönelik terörist saldırılarda tahammül sınırının aşıldığını kaydeden Nevzat Pakdil, “ABD ve bölgedeki diğer yönetimler Türkiye'nin bu konudaki ciddiyetini anlarlar umuyorum. Yoksa Türkiye kendi istihbarat çalışması ve mantalitesi çervçevesinde bu sorunu halleder, geçmişte bunu yaptı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı