« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstediğimiz seviyede değiliz

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Tanman, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde 3-1 kaybedilen Almanya maçında A Milli Takım'ın fizik olarak tam hazır durumda olmadığının gözüktüğünü söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Cüneyt Tanman, yaptığı açıklamada, A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink'in maç öncesi basın toplantılarında Almanya'nın gücüne yönelik yaptığı değerlendirmelerin tepki çektiğini, ancak Hollandalı teknik adamın önemli tespitlerde bulunduğunu kaydederken, “Sahada gördük ki, fizik olarak, özellikle oyun yapısı olarak istenilen noktada değiliz. Fizik olarak çok hazır durumda olmadığımız bir gerçekti” dedi.

Hamit Altıntop'un ilk dakikalardaki net gol fırsatını değerlendirmesi halinde belki oyunun akışının daha farklı olabileceğine değinen Tanman, “O zaman oyunun çehresi değişecekti. İstediklerimizi daha rahat yapabilme ve Almanya'yı hataya zorlayabilme imkanımız doğabilirdi” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Takımın fiziksel olarak hazır olmadığını gördük. Hamit Altıntop 6 aydır oynamıyor ve sadece antrenmanlarla hazırlandığı maçta elinden gelen her şeyi verdi. Gökhan Gönül ve Servet Çetin yeni sakatlıktan çıktılar. Volkan Demirel'in yine bazı sıkıntıları vardı. Neticede fiziksel olarak istediğimiz seviyeye henüz ulaşamamıştık. Tüm bunlara rağmen, oyunu çevirebilecek pozisyonları da yakaladık. Maçı izleyenlerin tamamı Almanya'nın bizden daha iyi özellikleri olduğunu net olarak gördü.”

“Arkaya bakmamalıyız”

Cüneyt Tanman, gruptaki Almanya maçının geride kaldığına ve son derece önemli bir Azerbaycan maçı yapılacağına dikkati çekerek, artık arkaya bakılmaması gerektiğini söyledi.
2012 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılabilme yolunda önemli bir aşamanın geride kaldığını anlatan Tanman, “Arkaya bakmadan bundan sonraki Azerbaycan maçını kazanmak ve Almanya-Belçika karşılaşmasının sonucunu beklemek zorundayız. Ancak daha uzun vadede de yapılması gerekenler var. Bu da milli takım havuzunu daha fazla genişletmek ve fizik kalitemizi daha fazla yükseltmek olmalı. Şimdi öncelikle işimizi yapıp, Azerbaycan'ı yenmemiz gerekiyor. Almanya maçını unutacağız ama Türk futbolu adına neleri eksik yaptığımızı da sorgulayacağız” ifadelerini kullandı.

“Belçika'nın Almanya'yı yenmesi zor”

Türkiye'nin play-off'a kalabilmesi için Azerbaycan'ı yenmesi ve Belçika'nın da Almanya deplasmanında puan kaybetmesi gerektiğini hatırlatan Cüneyt Tanman, bir sürpriz olma ihtimalini çok düşük gördüğünü belirtti.

Futbolun her türlü sonuca açık olduğunu anlatan Tanman, “Eğer Almanya takımı gruptaki konumu itibariyle bir rahatlamaya girseydi, deplasmanda bize karşı bunu daha fazla hissettirirdi. Şimdi Belçika ile kendi seyircileri önünde oynayacaklar. Bu onlar için daha fazla motive edici bir durum. Ayrıca gruptan 10'da 10 yaparak çıkmak istiyorlar. Almanya son derece oturmuş, kaliteli oyunculara sahip bir ekip. Klose ve Mesut Özil olmamasına rağmen takımda kalite anlamında hiçbir değişiklik yoktu. Belçika'nın Almanya'yı deplasmanda yenmesi son derece zor, ancak futbol her türlü sonuca açık bir oyun” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Türkiye'nin play-off'a kalması durumunda olası rakiplerine de değinen Cüneyt Tanman, “Olası play-off'larda bizim rakibimizin kim olacağından çok, bizim ne durumda olacağımız önemli. Elemelerin en güçlü takımlarından biri olan Almanya ile zaten aynı gruptaydık. İspanya, İngiltere gibi çok güçlü bir kaç takım dışında her türlü rakiple Türkiye'nin başa baş oynama gücü ve kapasitesi var. Ama fizik olarak sakatlıktan dönen oyuncularımızın iyileşmesi ve Guus Hiddink'in daha hazır oyuncularla sahaya çıkması gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler