« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşte zafer getiren taktik

Terim, titiz bir çalışma sonucu belirlediği taktiği kağıda döküp, futbolcularına anlattı. Zaferle tamamlanan 90 dakika sonunda millileri tek tek kutlayan teknik patron, ‘Sizden ne istediysem yaptınız. Hepinizle gurur duyuyorum’ dedi.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
YUNANİSTAN ve Danimarka’nın nefeslerini ensesinde hisseden A Milli Futbol Takımımız için Ukrayna maçı kritik bir önem taşıyordu. Değil mağlubiyet, beraberlik bile 2006 Dünya Kupası hayallerimize veda etmek anlamına geliyordu. Türk futbolunda birçok ilk’e imza atan Fatih Terim için böyle bir durum asla kabul edilemezdi. O inanmıştı bir kere... Bu maç ‘ya kazanılacak ya kazanılacak’tı.

Fatih Terim, günlerce yardımcıları Mehmet Özdilek ve Oğuz Çetin ile birlikte Ukrayna’yı inceledi. Oleg Blokhin’in ekibinin maçlarını defalarca kasetten izleyen usta teknik direktör, bununla da yetinmeyip istatistikleri ortaya döktü.

Uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda Ukrayna’nın analizi yapıldı ve maçın taktiği belirlendi... Hakan Şükür ileride tek santrfor oynayacak, onun hemen arkasında da Fatih Tekke ve Gökdeniz görev alacaktı. Kanatlarda yer alan oyuncular da her fırsatta bu üçlüye destek verecekti. Selçuk orta çizgiyi kontrol ederken, Tümer de derinlemesine atacağı toplarla Ukrayna defansını delmeye çalışacaktı.

Taktiği kağıda döktü

Fatih Terim,
Kiev’de yaptırdığı antrenmanlarda sürekli taktik çalıştırıp, oyunculara görevlerini ezberletmeye çalıştı. Zaman su gibi akıp geçti ve sonunda maç günü geldi çattı. Terim, Olimpiyat Stadı’ndaki karşılaşmadan önce soyunma odasına topladığı oyuncularına maçın taktiğini anlattı. Sözlerine, müsabakanın önemini anlatan birkaç sözle başlayan Terim, daha sonra dikkat edilmesi gereken konuların başlıklarını maddeler halinde kağıda yazıp, panoya astı. Panoda aynen şunlar yazılıydı:

Oyun ve taktik disiplin.

Enine-boyuna alan daraltma.

(Topun olduğu bölgeye doğru)

a) Dönen toplar

b) İkili mücadele

c) Her alanda kademe anlayışı

d) Baskı-pres.

Top hakimiyeti.

a) Pas oyunu

b) Ters top, derin pas

c) Topsuz koşular

Duran toplar (ofans, defans)

Terim önce bu konu başlıklarını okudu, ardından detaya geçti. Yaklaşık 1 saat boyunca taktiğini anlatan tecrübeli çalıştırıcı, toplantının sonunda şu uyarıyı yaptı:

‘Unutmayın, her şeyin başı motivasyondur. İyi motive olamazsanız hedefe ulaşamazsınız.’

Terim,
90 dakikanın galibiyetle tamamlanmasının ardından bütün futbolcuları kutlarken, ağzından şu sözler döküldü: ‘İnanılmaz oynadınız. Sizden ne istediysem yaptınız. Hepinizle gurur duyuyorum. Artık önümüzde bir tek maç kaldı. Onu da kazanağınıza yürekten inanıyorum.’

FATİH TERİM’İN TAKTİĞİ İÇİN NE DEDİLER?

RIZA ÇALIMBAY

eksik kadroyla büyük iş yaptı

FATİH Terim eksik kadroyla büyük bir iş yaptı. Beni asıl sevindiren olay, Fatih hocanın Milli Takım’da görev aldıktan sonra gelip bizlerle görüşmesiydi. Bizimle çoğu şeyi paylaştı, görüşlerimizi dinledi. O hep böyle doğru işler yaptığı için kazanıyor.

RAŞİT ÇETİNER

OYUN SİSTEMİ ÇOK AKILCIYDI

UKRAYNA gibi bir takımı deplasmanda yenmek kolay değil. Milli Takımımız, önemli oyuncuların yokluğuna rağmen kritik bir galibiyet aldı. Bunda Fatih Terim’in payının çok büyük olduğuna inanıyorum. Sahada uygulattığı taktik son derece akılcıydı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz